Utorak 11.08.2015.
20:53
sputniknews.com

Asanž i Varufakis objavili rat tajnom sporazumu Evrope i Amerike

Reuters
Prvi podržao akciju Vikiliksa: Janis Varufakis

Cilj sporazuma je uspostavljanje jedinstvenog tržišta sa obe strane Atlantika.

- Tajnost ugovora baca senku na budućnost evropske demokratije. Pod plaštom ovog sporazuma kriju se privatni interesi, kao što smo nedavno videli na primeru finansijske opsade grčkog naroda - poručio je Džulijan Asanž.

Ovaj sporazum "utiče na život svih Evropljana i uvlači Evropu u dugotrajni sukob sa Azijom. Vreme je se stane na put njegovoj tajnovitosti“, napisao je osnivač Vikiliksa koji od 2012. godine živi u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde se sklonio zbog sudskog postupka koji protiv njega vode švedske vlasti.

Među prvim donatorima su bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis i britanski novinar Glen Grinvald, koji je objavio dokumente Edvarda Snoudena o ogromnim razmerama špijunaže američke obaveštajne agencije NSA.

- Potrebno je podržati transparentnost u evrozoni, kao i u trgovinskim pregovorima koji na nju utiču. Uključite se! - napisao je Varufakis na Tviteru.

U Asanžovu kampanju se uključila i modna kreatorka Vivijen Vestvud, jedna od ikona pank pokreta u Velikoj Britaniji. Vikiliks je već skupio 80.380 evra od 1.603 donatora.

Vikiliks je ranije pokrenuo sličnu kampanju protiv Transpacifičkog sporazuma o slobodnoj trgovini, još jednog  sporazuma o kome SAD pregovaraju sa Japanom, Meksikom, Kanadom, Australijom, Malezijom, Čileom, Singapurom, Peruom, Vijetnamom, Novim Zelandom i Brunejom. Ukoliko bude postignut, to će biti najveći trgovinski sporazum u istoriji, koji bi regulisao 40 odsto globalne ekonomije i diktirao živote više od milijardu ljudi.

Sadržaj sporazuma se krije od javnosti kao najbrižljivije čuvana državna tajna, iako se njime ne samo ustanovljuju nova pravila trgovine, već se i menjaju postojeće finansijske, pravne i socijalne norme. Pored odredbi o regulisanju trgovine, sporazumi se bave određivanjem pravila na internetu, regulisanjem industrije i zdravstvenog sistema, privatizacijom i bankarskim sektorom.

Za protivnike Transatlantskog i Transpacifičkog sporazuma namera je da se svetu nametne neoliberalna politika čija će pravila određivati multinacionalne kompanije koje će imati veća ovlašćenja od država.

Pregovori o Transatlantskom sporazumu su intenzivirani 2013. godine, a njegovo potpisivanje je predviđeno do kraja ove godine.

2024 © - Vesti online