Utorak 11.08.2015.
15:22
Tanjug

Migranti u Srbiji potroše oko 6 mil. € dnevno: "Ne gradimo centar. Srbija nije logor"

Reuters
Jedan migrant u Srbiji potroši od 25 do 50 evra dnevno

On je rekao za RTS da novac od migranata najčešće završava van sistema, najčešće u nečijim džepovima, odnosno u oblasti sive ekonomije, jer "svako ko pomisli da može na azilantima da zaradi, ostaje nekažnjen".

Đurović je istakao da je jako važno da se ne podiže tenzija i ne šire neproverene informacije, jer nisu tačni podaci koji su se pojavili pre nekoliko dana, da naša država na migrante troši 150 miliona evra i da će se graditi prihvatni centar na jugu zemlje.

- Mi o izgradnji prihvatnog centra na jugu Srbije ništa nismo čuli. Iole ozbiljna zemlja ne bi razmišljala o tome na takav način i mi smo zatečeni takvom informacijom - kazao je Đurović.

Prema njegovim rečima, izdavanje ličnih karata i registracija su prvi koraci ka kontrolisanju migranata. On je ocenio da se odnos prema migrantima nije mnogo promenio od prvog talasa, koji je pogodio našu zemlju i dodao da će Srbiji uskoro biti neophodne donacije EU.

Vulin: Nećemo graditi centar za migrante

U Srbiji se ne gradi, niti će se graditi nikakav trajni centar za migrante jer Srbija nije koncentracioni logor da bi zadržavala ljude koji ne žele kod nas da ostanu, izjavio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

- Država Srbija nije koncentracioni logor i nikog na silu neće zadržati ovde. Nikoga mi u žicu nećemo staviti i niko to od nas nije tražio. Niko nije tražio da pravimo logore za migrante i da ih sprečavamo da se negde kreću - rekao je Vulin i dodao da se Srbija ponaša u skladu sa najvišim međunarodnim standardima i da smo pokazali da smo humana država.

Vulin je istakao da Srbija neće uskratiti bilo kakvo ljudsko pravo bilo kome i dodao da ti ljudi imaju pravo da se kreću, da uđu i izađu iz zemlje.

- Ne možemo na silu njih da zadržimo u Srbiji, ako oni ne žele tu da ostanu. Nećemo mi ovde praviti logore za ljude koji nisu došli da žive u Srbiji. Oni žele da idu negde drugo i to je njihovo pravo - istakao je Vulin.

Podsetivši da je osnovan prihvatni centar u Preševu, on je napomenuo da se aktivnost Centra ipak svodi na evidentiranje, jer pomoć i kontrola izostaju u urbanim centrima i blizu granice.

- Takođe, nemamo registraciju kao i što nemamo lične karte za tražioce azila, i tu stojimo u mestu - naveo je Đurović, istakavši da ne vidi problem u tome da se migranti registruju i da se izdaju lične karte, jer je to prvi uslov da se upravlja procesom migracije.

Đurović je zaključio da je našoj zemlji za sada najpotrebnija solidarnost, primetivši da građani na terenu, ipak, pokazuju određenu vrstu empatije sa migrantima.

Stefanović: 66.000 migranata zatražilo azil

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je od početka godine nameru da zatraži azil u Srbiji izrazilo više od 66.000 migranata. Ministar je naglasio da problem migranata nije samo problem Srbije, već svih zemalja EU pa je stoga neophodna saradnja svih država koje su pogođene tim problemom, ali i podrška zemalja koje nisu članice EU.

2024 © - Vesti online