Alarmantno: U Vojvodini od 45 opština, u 38 piju vodu punu otrova
Od 423 naselja, u 250 mesta voda se samo hloriše, čime se uništavaju tek mikroorganizmi. U 140 sela vodovodom se razvodi nehlorisana izvorska voda, dok se u dvadesetak pije voda iz bunara.
Prema podacima AP Vojvodine, u čak 38 od ukupno 45 vojvođanskih opština voda ne odgovara propisanim normama zbog odstupanja bar jednog parametra definisanog pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće.
Najlošiji kvalitet vode ima Banat, gde se, posebno u srednjem i severnom delu, pojavljuje žuta voda iz dubljih slojeva. U Banatu tek oko 25 odsto stanovništva pije ispravnu vodu.
Dalmacija je pre dve godine napravio projekat s kojim bi se problem arsena u vodi rešio za sedam godina, ali je prepreka od 400.000.000 evra, koliko treba za ulaganja, bila prevelika pa se nije mrdnulo od početka.
- Najgore je u Zrenjaninu i okolnim mestima, gde postoji samo tehnička voda. Zapadna Bačka s Kulpinom, gde je najgore, ali i Maglićem i Bačkim Petrovcem. Tu su i Obrovac, delovi opštine Bačka Palanka, Subotice, Sombora, Šida, Srpski Miletić, Gajdobra, Bački Breg i Monoštor, gde teku žuta voda i arsen. No ljudi to piju jer i ne znaju kakve sve otrove unose u sebe - kaže Dalmacija.
Najkvalitetnija voda u Sremu
Najkvalitetniju vodu piju u Sremu i u okolini Vršca. Voda za piće obezbeđuje se zahvatanjem podzemnih voda iz bunara koji se nalaze na dubini od 12 do 230 metara, a procenjuje se da ih ima 1.700.
On objašnjava da sada u Kikindi pokušavaju s nemačkom firmom za početak da uklone iz vode organske materije metan i arsen, a u vodi će i dalje ostati natrijum, koji povećava krvni pritisak, i bor. Ove godine i žitelji Srbobrana su u jednom momentu pili vodu i kojoj je bilo fekalnih bakterija, pa su morali da pređu na flaširanu.