Subota 01.08.2015.
08:33
S. Đurić - Vesti

Dosta je bilo zaglupljivanja

www.mc.rs
Peticiju će poslati državnim institucijama: Bojan Panaotović

- Ja odavno govorim da se čaša prelila, ali sam do sada bio usamljen. Drugačije je kada apeluje neko ko je sociolog, a drugačije pak odjekne kada se oglasi direktor Kulturnog centra drugog grada Srbije. Medijska slika kod nas i generalno u Evropi je grozna, kontaminirana nasiljem, prostaklukom, vulgarnošću i kičem. Centralno mesto zauzimaju različite forme takozvanih rijaliti programa. Ako država uvodi posebne akcize na duvan i alkohol, imajući u vidu da je reč o proizvodima štetnim za zdravlje čoveka, onda ne bi trebalo da postoje prepreke za uvođenje sličnih nameta na proizvode koji zagađuju čovekov duh i njegovo mentalno zdravlje - kaže Panaotović i objašnjava da se apleom nije obratio samo akademicima i profesorima, već svim ljudima koji smatraju da je vreme da se neke stvari u Srbiji promene.

- Skupljamo potpise, a onda ćemo tu peticiju da uputimo, recimo, Vladi Srbije, Ministarstvu kulture, SANU, Vladi Vojvodine, Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu i ostalim nadležnim institucijama - rekao je Panaotović i dodao da je jadno društvo u kome su idoli starlete, poluprostitutke, kič pevači.

- Žalosno je što se na ovakav način dere koža narodu, koji još više tone u bedu. Na osnovu kog zakona i principa je data nacionalna frekvencija televiziji da zaglupljuje i zagađuje medijski prostor. Mora da postoji i da se poštuje zakon. Niko ne traži zabranu, ali ako već hoće da emituju takve sadržaje onda treba da plate, a taj novac da se usmeri u podršku mladim umetnicima, sportistima, naučnicima.

Protivnik cenzure

- Ja sam protivnik bilo kakve cenzure. Kreatori rijaliti programa ispipavaju puls publike i tačno znaju šta im je potrebno, pa ne verujem da ćemo se uskoro rešiti sličnih emisija. Apel može da stvori kontraefekat i da akteri rijaltija postanu žrtve. Treba samo povećati ponudu onog što valja i tako se suprotstaviti onome što ne valja. Mediji treba da se bave lepom umetnošću, da bude više dobrih koncerata, povratak rokenrolu. U tom slučaju gledalac može da bira da li će gledati starlete ili kulturne emisije - smatra psiholog Aleksandra Janković.

Priče o oporezivanju kiča i šunda nisu novina, slično se radilo i '80-ih godina.

- U bivšoj Jugoslaviji postojala komisija za šund, ali nije bila imuna na razne pritiske, pa tako mnoga dela koja su bila kič nisu i proglašena za to. Međutim, u to vreme imali smo bar kulturnu politiku zemlje i mnogo više pažnje se pridavalo uticaju muzike, filma, književne i likovne umetnosti na društvo, što sada nije slučaj. Jedini način da država odbrani svoje građane od neukusa jeste dodatno oporezivanje šunda i kiča, a to bi bio i dodatni izvor prihoda za pravu kulturu - rekao je svojevremeno Zvunimir Đukić Đule frontmen benda Vang Gog.

2024 © - Vesti online