Pucanj u prazno
Premijer obećava da će se ova zakonska regulativa već u septembru naći pred poslanicima Skupštini Srbije.
Srpski bogataši će, kaže Vučić, morati da objasne odakle im imovina, jer ne može neko sa prijavljenom platom od 400 do 600 evra da bude veliki gazda sa dva poršea, ili mercedesa i 17 kuća i stanova.
Srbija godinama gubi milione evra na utaji poreza, a prošlogodišnji podaci govore da samo tajkuni na ime poreza duguju više od pola milijarde. Neretko imaju i enormne dugove za struju, ali ih seča zaobilazi, pa ekonomski stručnjak Dragan Radović smatra da je i nova u nizu premijerova najava završiti po sistemu "drž'te lopova".
- Mislim da je reč o bacanju prašine narodu u oči. Ne treba nam za to obuka 300 inspektora koji će se razjuriti po terenu, jer tvrdim da se kompletna siva ekonomija može iskoreniti sa 200 ljudi. Ne mora se za utaju poreza na teren, jer ako država zaista hoće da se obračuna sa onima koji su postali bogataši preko noći, može i unakrsnom proverom podataka u Poreskoj upravi za par sati - objašnjava Radović za "Vesti" kako navodi, ovu farsu.
Ponovo će se, smatra on, ispostaviti da će među više hiljada onih koji se nedozvoljeno enormno bogate izbegavajući obaveze prema državi, stradati nekoliko ljudi, najviše njih desetak.
Izgubljene tri milijarde evra
Srbija, prema rečima Dragana Radovića, na nenaplaćenim porezima godišnje gubi čak više od tri milijarde evra.
- Samo na porezu na dodatu vrednost se izgubi oko 1,6 milijardi evra, a više od milijarde i na radu na crno gde je angažovano više od 700.000 ljudi. Ne kontroliše se ni dobit, pa recimo akcize na alkohol pojedu 150 miliona evra, jer 80 odsto se radi na crno, a umesto da se to reši, uvode se akcize na struju radi punjenja državnog budžeta. Na crno radi i više od dve trećine zaposlenih u srpskom turizmu, gde takođe nestaju milioni - objašnjava Radović.
Kao zamajavanje naroda, premijerova najava deluje i ekonomisti Aleksandru Stevanoviću, jer kako kaže prošlo je tri godine od sada zaboravljene priče o 24 sporne privatizacije srpskih preduzeća koja su bile adut i kamen temeljac za pobedu Vučićeve partije na izborima, ali i za ispitivanje porekla imovine.
Od proleća do jeseni i dalje
Aleksandar Vučić je kao vicepremijer sredinom 2013. najavljivao donošenje zakona koji bi razrešio "sve tajne o imovini srpskih tajkuna i političara". Potom 2014. najavio nacrt zakona za 15. jun, a pre pola godine obelodanio da je u planu da bude usvojen tokom 2015. Proteklog vikenda je kazao da nacrt treba da bude gotov već u prvoj polovini septembra. Mediji pišu da je ministrima pravde i privrede Nikoli Selakoviću i Dušanu Vujović dao rok od mesec dana da ispišu tekst zakona.
- Očito interesa za to više nema, a novim, nedavno usvojenim zakonom je i zemljište do kojeg su neki došli na sumnjiv način, sada njima prepušteno za džabe. Kako su te dve regulative fundamentalno različite stvari, ova najava mi deluje nadrealno i liči na novo zamajavanje građana - kaže Stevanović za "Vesti".