Subota 18.07.2015.
22:12
Tanjug

"Srbija sprovodi revizionizam ratnih devedesetih"

europa.eu
Hrvatski stav

Kako ističe, to je svojevrsna poruka popustljivosti na spoljnopolitičkom planu prema Srbiji, koja sprovodi, "revizionizam ratnih događanja iz devedesetih“.

Plenković je novinarima na zagrebačkom aerodromu rekao da za to ima niz primera - od zakona o regionalnoj nadležnosti nad ratnim zločinima, gde smo videli primere Veljka Marića, zatim nedavno hapšenje ratnog komandanta Bošnjaka Srebrenice Nasera Orića, kao i lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja.

Kao primer, kako je prenela Hina, on je naveo i veto “instrumentalizovane stalne članice Rusije“ u Savetu bezbedosti na britanski predlog rezolucije o Srebrenici gde se spominje genocid.

Prema njegovim rečima, takva se politika vidi i u zajedničkoj odluci Vlade Srbije i Vlade Republike Srpske da se ''dan najveće pobede hrvatske vojske'', 5. avgust proglasi Danom sećanja i srpskih žrtava.

- Prema tome sve je to deo šire aktivnosti koju sprovodi Srbija, a nedavne poruke ministra (Ivice) Dačića samo su kontinuitet takve politike - rekao je Plenković.

On smatra da je stoga jasan stav njegove stranke da 5. avgust treba obeležiti dostojno "budući da je ona bila oslobađajuća, odbrambeno vojno-policijska akcija, koja ne samo da je oslobodila hrvatsku terotirju nego je i strateski i dugoročno promenila odnose snaga na jugoistoku Evrope“.

Plenković ističe i da neučešće hrvatskih saveznika na paradi u Zagrebu šalje vrlo jasnu poruku da je vlada Zorana Milanovića na spoljnopolitičkom planu prema Srbiji popustljiva, te da nije uspela u objašnjavanjima strateške uloge Oluje za, kako je rekao, Zapad i hrvatske saveznike.

Akcija Oluja počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća odbrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu.

U operaciji je učestvovalo 138.500 pripadnika hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog veća odbrane, dok je srpska strana imala 31.000 vojnika.

U toj akciji izbeglo je više od 200.000 Srba, pa se ona ubraja u jedno od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše SFRJ.

Nema preciznih podataka o žrtvama. Po nekim izvorima, u akciji hrvatske vojske Oluja nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila.

Dokumentaciono-informativni centar Veritas u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

2024 © - Vesti online