Četvrtak 16.07.2015.
18:00
D. Dekić - Vesti

Ponovo hoće da Bosna gori

Reuters
Jahači Apokalipse: Bil Klinton i Madlen Olbrajt u Potočarima

Zapadni Balkan, prema rečima nekadašnjeg jugoslovenskog šefa diplomatije Živadina Jovanovića, nestabilan je od vremena razbijanja Jugoslavije.

On je čvrsto uveren da iza napada na srpskog premijera ne stoji načelnik Srebrenice, niti Bakir Izetbegović ili neko drugi iz Sarajeva, već oni koji dve decenije podgrevaju poništenje Dejtona i unitarnu BiH, a to su "naši najbliži prijatelji sa Zapada".

Cilj ukidanje RS

- Još s rasturanjem SFRJ potpaljen je fitilj balkanskog bureta baruta. Od tada se ne gasi već oscilira u formi "kontrolisane destabilizacije". Tako i danas na ovim prostorima ništa ozbiljnije ne može da se desi bez globalnog odmeravanja i razračunavanja - objašnjava Jovanović za "Vesti".

On ističe da i pored gomile oružja u Srebrenici, nije ispaljen metak, već se upozorenje dogodilo "na hladno". Zato pokušaj atentata na predsednika Vlade Srbije nije spontana reakcija, već zapadno omekšavanje Srbije i opomena srpskom državnom vrhu.

- Oni neće Beogradu da kažu direktno šta hoće, već to čine zakulisno. Smeta im što Srbija sporo prihvata formalno priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije i otežava globalne planove Zapada. Nezadovoljni su što Beograd šuruje s Rusijom i ne prihvata da uvede sankcije Moskvi. Žele i da ukinu Srpsku, a svesni su da to ne treba raditi direktno, već da im u tome niko ne može pomoći više od same Srbije - kazao je Jovanović.

Slabost Beograda

Urednik "Geopolitike" Slobodan Erić ukazuje da je politika velikih sila da prostor Balkana drže pod tenzijom. On dodaje da je Srbija učinila od 5. oktobra 2000. ogromne ustupke na štetu svojih nacionalnih interesa, a Zapad konstruktivnost Beograda ne tumači kao partnerstvo, već kao znak slabosti, i ispostavlja nove zahteve.

- Podgrevanje srpsko-bošnjačkog sukoba je opasno, kao i projekat velike Albanije - tumači za "Vesti" Erić kako Zapad uvek drži krizna žarišta koja može da aktivira i dodaje da je dolazak migranata na Balkan u okviru velike organizovane seobe naroda takođe geopolitička igra.

Osvrnuvši se na događaje u Potočarima, novinar i književnik Pero Simić je ocenio da su nažalost mržnja, primitivizam i ostrašćeni verski fanatizam s pokličima "Alah je najveći" dominirali u srcu Evrope. Pokušaj kamenovanja, odnosno ubistva Vučića, povici i mržnja primitivne rulje koja je tražila krv i smrt premijera, prema njegovim rečima, ne treba da budu iznenađenje, barem za one koji su čitali nobelovca Ivu Andrića.

- Sve piše kod Andrića u delu "Pisma iz 1920.", koje bi se moglo imenovati i kao "Pisma iz 1992." ili 2015. Jer ništa se nije promenilo od tadašnjih Andrićevih utisaka - naveo je Simić u kolumni za "Iskru", elektronske novine Andrićgrada. On ističe da je Andrić jasno rekao kako je "Bosna zemlja mržnje i straha".

Pravo Srpske na referendum

Predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da je ustavno pravo tog entiteta i parlamenta Srpske da raspravlja i odlučuje o raspisivanju referenduma.

- Tražimo poštovanje Dejtonskog ustava i razgraničenje nadležnosti. Ima osporavanja prava da RS ide na referendum o pravosuđu, jer to navodno može samo BiH. Pa, referendum jeste isključivo pravo entiteta i niti je dato, niti pripada BiH. Nego baš kao u SAD pripada državama članicama, a nikako tamošnjim federalnim vlastima - istakao je Dodik.

Predsedništvo BiH dolazi u Beograd

Pozivu premijera Aleksandra Vučića trojnom Predsedništvu BiH da poseti Beograd prvi se odazvao srpski član Mladen Ivanić, a juče je stigao i pozitivan odgovor od celog Predsedništva. Oni će biti gosti u Beogradu sledeće sedmice. Pero Simić kaže da se on ne bi žurio što se tiče Vučićeve pružene ruke.

- Neka Izetbegović sada prvi pruži ruku. Zašto? Da vidimo da li je Andrić u pravu - poručio je Simić zapitavši šta se sve moglo desiti da nije bilo policije Srpske i njenih specijalaca koji su evakuisali Vučića.

Zurof: Nema genocida u Srebrenici

Ono što se dogodilo Srebrenici 1995. nije bio genocid, kaže direktor Centra "Simon Vizental" Efraim Zurof, upozorivši da postoji zloupotreba u korišćenje tog termina. - To nije bio genocid pošto su srpske snage oslobodile žene i decu i nisu ih ubile. Žrtve nisu zaboravljene, ali su one postale igračke u rukama političara. Meni je velika ironija na toj ceremoniji bilo prisustvo Bila Klintona, koji je odbio da okarakteriše ubistva u Ruandi kao genocid, odnosno nije želeo da obaveže SAD da preduzmu nešto - rekao je Zurof.

2024 © - Vesti online