Sreda 15.07.2015.
12:56
Naše novine

Prevare proizvođača: Kupiš riblje filete, kad ono...

Reuters
Trgovci, ali i proizvođači obmanjuju ili otvoreno varaju kupce

Mario Spasić, generalni sekretar Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost, tvrdi da u domaćim trgovinskim lancima varaju kupce i tako što u "neto masu" određene robe ulazi i – led, objavljuju "Naše novine".

Spasić je naveo primer trgovinskog lanca DIS, u čijoj je prodavnici u Beogradu kupio zamrznute riblje filete na čijem pakovanju piše da je neto masa 1,19 kilograma. Kada je kod kuće otpakovao robu i izmerio, ispostavilo se da je "masa", odnosno riba, samo 700 grama a da je ostatak led.

Spasić je sve izmerio, fotografisao i poslao inspekciji, a za beogradski tabloid kaže da se radi o nedopustivoj manipulaciji kupcima i kršenju njihovih osnovnih prava.

Spasić traži od inspekcije vanrednu kontrolu i pokretanje postupka pred nadležnim sudom, gde je zaprećena kazna do dva miliona dinara.

Predsednik NOPS (Nacionalne organizacije potrošača Srbije), Goran Papović, kaže da se ovakvo ponašanje kontinuirano ponavlja.

- U Srbiji se plaća led i tope što pre treba da dođe kraj, Ovo je klasično potkradanje kupaca jer pravilnik tačno propisuju šta je neto a šta bruto težina robe. Predložićemo da se aktivira prekršajni nalog na osnovu koh bi se svaki prekršaj poput ovog , a definisaćemo ih sve, platio određenom sumom. Pa nek nastave da zakidaju na meri, ali će svaki takav prekršaj platiti - kaže Papović.

DIS: Krivi su (i) kupci, dodaćemo uputstvo

"Našim novinama", a sada i široj javnosti, iz DIS-a odgovaraju da robu, pa tako i filete, prodaju onako kako dobijaju od dobavljača. I tu su u pravu, ali se time njihova odgovornost tek delimično smanjuje, jer kupac robu kupuje od njih a ne od dobavljača.

Trgovačko objašnjenje u konkretnom slučaju je sledeće – filete nabavljaju smrznute sa glazurom, "čiju količinu je teško odrediti a koja takođe sadrži 20 odsto vode", a za manju gramažu ribe okrivljuju kupce jer "pogrešno koriste filete"

- Kupci često odmrzavaju ribu puštajući da se potpuno ocedi i time ona izgubi i prirodne količine vode - kažu trgovci iz DIS-a i dodaju da će zbog toga dodati sledeće uputstvo za otapanje glaziranih proizvoda:

- Držati proizvod najviše dva minuta pod blagim mlazom hladne pijaće vode (20 stepeni Celzijusa). Nakon skidanja glazure, proizvod je spreman za dalju pripremu.

Zakon je jasan

Spasić dodaje da Član 18 Zakona o zaštiti potrošača tačno definiše pojam nepoštene poslovne prakse. "Trgovac bitno narušava ekonomsko ponašanje potrošača, ako svojom poslovnom praksom bitno umanjuje njegovu mogučnost da ostvari potreban nivo obaveštenosti za odlučivanje, usled čega donosi odluku koju inače ne bi doneo".

2024 © - Vesti online