Sreda 15.07.2015.
08:56
Vesti

MMF ili dužničko ropstvo (4): Bankarski bosovi na sudu

Tanjug
Island je prvo okrenuo leđa međunarodnim finansijsim ustanovama, a sada se pozdravlja i sa Evropom

Građani Islanda su raspustili parlament i vladu i inicirali brzopotezno suđenje onima koji su upropastili državu. Konsolidovali su Nacionalnu banku i napravili sistem dnevne aukcije za državnu valutu da bi izbegli uticaje stranih banaka i hiperinflaciju.

Pritisak iz banke EU bio je veliki, a naročito bankara iz Holandije i Velike Britanije, ali Islanđani nisu popuštali. Tadašnji predsednik Olafur Ragnar Grimson dva puta je stavio veto na izvlačenje novca tako što bi banke nadoknadile svoje zelenaške kamate novcem poreskih obveznika, uz odobrenje parlamenta.

- Taj period mi je ličio na noćnu moru. Svaka važnija finansijska i bankarska institucija u Evropi i u mojoj sopstvenoj zemlji bila je protiv mene, a postojale su i moćne snage koje su smatrale da su moje odluke potpuno lude - izjavio je jednom Grimson.

Na kraju je novoosnovani Državni finansijski odbor sve rešio dogovorom sa 75 posto malih vlasnika deonica najveće islandske banke Glitnir. Ostale islandske banke potpale su pod državni nadzor. Island je uveo i posebnog državnog tužioca, a spoljna istražiteljka Eva Žoli otkrila je najveću finansijsku prevaru u Evropi.

Svima koji su na neodgovarajući način poslovali sa privatnim bankama suđeno je na suđenjima otvorenim za javnost. Geir Harde, premijer Islanda od 2006. do 2009, osuđen je aprila 2012. na dve godine zatvora, zbog nemara i neprimerenog ponašanja za vreme krize jer nije dolazio na sednice vlade kada je trebalo spasavati državu. Ministar finansija Baldur Gulaugson, takođe je dobio dve godine zatvora zbog kupovine deonica na osnovu unutrašnjih informacija, a imovina mu je nacionalizovana. Aron Karlson je osuđen na dve godine zatvora zbog prevare u banci Arion i zbog ilegalnog trgovanja nekretninama i oduzeta mu je imovina. Mnogim političarima je zabranjen rad u državnoj službi, kao i bavljenje politikom.

Vrhovni sud Islanda je osudio i četiri bankarska bosa iz Kaupting banke na kazne od četiri do pet godina zatvora. Optuženi su da su krili da je investitor iz Katara, šeik Muhamed bin Kalifa bin Hamad al Tani, kupio deo Kaupting banke zapravo pozajmljujući ilegalno novac od same banke. "Svojih" 5,1 posto banke Al Tani je pazario samo nekoliko nedelja pre propasti banke. Ovo su najteže kazne za finansijske prevare u istoriji Islanda. Njih četvorica će morati da plate svoje pravne troškove oko 500.000 evra.

Rast plata

Već sredinom 2012. Island je zabeležio dvogodišnji ekonomski rast, a nezaposlenost je stabilizovana na 6,3 posto. Danas je tamo stopa nezaposlenosti svega četiri posto, inflacija je 0,8 posto, a tokom 2015. očekuje se realni rast plata od skoro šest posto.

Sutra - MMF ili dužničko ropstvo (5): Recept za ubistvo

2024 © - Vesti online