Mladi Albanci hrle u Švajcarsku
Međutim, šanse da dobiju azil u Švajcarskoj su skoro nikakve, jer je Kosovo proglašeno sigurnom zemljom, objasnila je Lea Verthajmer, portparol Državnog sekretarijata za migraciju.
I pored toga, doseljavanje s Kosova je osetno. Smatra se da je u prvom kvartalu preko 30.000 žitelja napustilo Kosovo privremeno i iz ekonomskih razloga. Iako talas jenjava, za prva četiri meseca je na švajcarsku granicu stiglo njih 138 koji su ilegalno hteli da uđu.
Zaustaviti ilegalne prelaske
Protiv migrantskog talasa se teško može nešto preduzeti, objašnjava ekspert za migraciju iz SVP-a Hajnc Brand. Jedina mogućnost je prema njegovom mišljenju da se na granicama zaustave ilegalni prelasci. U Albaniji je čak 67 odsto mladih spremno da se preseli u neku drugu zemlju, na Kosovu 55, u Makedoniji 53 u Bosni i Hercegovini 49 odsto. Među zemljama u koje žele da odu favorit je Švajcarska, pa tako, na primer, trećina kosovske omladine preferira ovu zemlju. Takođe, mnogi žele i Nemačku, Veliku Britaniju i Ameriku kao svoju novu domovinu.Političar SP-a iz Vintertura Blerim Bunjaku, koji je poreklom s Kosova objašnjava to činjenicom da na Kosovu mnogi imaju rodbinu i poznanike koji rade u Švajcarskoj i koji za vreme odmora pričaju o životu u toj zemlji.
Na Kosovu je omladina ostavljena na nemilost, a vlada čini veoma malo za njih. Švajcarska i EU treba da učine da zemlja stane na noge, smatra Bunjaku.
Isto misli i Baškim Iseni, rukovodilac informativne platforme albinfo.ch, koji poručuje da će se bez pritisaka Švajcarske i EU situacija i pogoršati.