Naš hrast postade državni problem
Da nije nekoliko minuta razgovora malo za priču o hrastu starom 600 godina koji se našao na trasi Koridora 11?
- Ma, kakvi malo, da je svojevremeno imao ko da čuje meštane Savinca, ali i mišljenje javnosti u Srbiji, bio bi dovoljan i jedan minut da se problem reši. Ali, badava je gluvom govoriti i slepom pokazivati.
Sve je počelo kada su meštani Savinca shvatili da će graditelji auto-puta srušiti seoski zapis?
- Ni slutili nismo da će seoski zapis biti posečen, a kada smo shvatili šta mu se sprema, reagovali smo tako što smo alarmirali javnost, što je dalo rezultate. Radovi oko zapisa koji je već bio otkopan sa tri strane stali su i danas se oko hrasta ništa ne radi.
A onda?
- Onda je hrast postao državni problem, a meštani koji su branili svoje sveto drvo su od najviših državnih rukovodilaca proglašeni kočničarima prosperiteta i napretka Srbije. Premijer Vučić nam je poručivao da neće jedno drvo da zaustavi Srbiju na putu napretka, ministar Velimir Ilić je obećavao da će zapis biti spasen i nudio je neka rešenja koja se graniče sa naučnom fantastikom, ministarka Zorana Mihajlović ništa nije nudila, ali je najavila da će hrast biti posečen...
Ipak, došlo se do rešenja?
- Ma, nije rešenje, već konstatacija. Pre nekoliko dana dolazili su stručnjaci sa Šumarskog fakulteta u Beogradu koji su zaključili da hrastu više nema života jer je otkopan gotovo sa svih strana i da je samo pitanje vremena kada će se sam srušiti. Zaključili su da su projektanti napravili grešku prilikom trasiranja auto-puta i da je već tada naš zapis osuđen na smrt.
Izgubili ste bitku za sveto drvo, ali i dalje upozoravate?
- Upozoravam da će ova deonica auto-puta biti mesto stradanja i to ne govorim bez osnove. Obaranjem svetog drveta nije rečeno sve i bojim se da će zapis svoj život namiriti na svoj način. Ne bih voleo da se to desi, ali neka ostane zapisano da smo upozoravali šta može da se dogodi.