Četvrtak 09.07.2015.
08:05
D. Dekić - Vesti

Koliko je hrana zatrovana pesticidima (5): Pčele narkomani

Reuters
Ako ubijemo pčele ubićemo i mnoge biljne vrste, jer su upravo pčele zaslužne za njihovo oprašivanje

Sveže voće i povrće ili sveži začini iz Afrike, Amerike ili Azije u EU najčešće stižu avionom, a najvažniji aerodromi za uvoz hrane su Frankfurt, London, Pariz i Amsterdam, gde se analizira prisustvo na oko 400 različitih materija. Samo na frankfurtskom aerodromu granična kontrola sprovede godišnje više od 500 nasumičnih provera hrane, a da su kontrole potrebne, pokazalo se kada je 2009. bio zabranjen uvoz pri svakoj petoj kontroli, a prošle godine prilikom svake osme.

U Evropskoj uniji je na snazi dvogodišnja zabrana korišćenja neonikotinoida na poljima zasejanim biljkama koje privlače pčele jer je utvrđeno da su one postale zavisnici od ovog pesticida. U Evropi, Severnoj Americi i u drugim delovima sveta godinama se registruje nestajanje rojeva pčela koje se pripisuje virusima ili gljivicima, pesticidima ili kombinaciji više faktora.

Proizvođači pesticida se dovijaju na razne načine, pa se u zemljama EU nadležni za proveru hrane sve češće susreću sa pesticidnim koktelima, odnosno s više različitih vrsta hemikalija u jednom pesticidu. Tako uspevaju da ne prekorače dozvoljenu granicu za pojedine hemikalije, ali ih je zato više vrsta.

Rusija pažljivo proverava hranu koju uvozi, pa je početkom proleća tamošnja Federalna služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor otkrila 413,5 tona nekvalitetnog uvoznog voća i povrća koje je sadržalo pesticide i nitrate u količinama iznad maksimalno dozvoljenog nivoa. Među opasnim proizvodima biljnog porekla našlo se 19,5 tona grožđa, 19,6 tona nara, sedam tona tikvica, 56,1 tona krastavaca i 311,3 tona jabuka, a najveća količina neispravnih proizvoda pristigla je iz Poljske, a zatim iz Srbije, Turske i Italije.

Da u Srbiji prava kontrola izostaje pokazala su dva izgubljena života na plantaži višanja pored Kule leta 2013. Iako nadležni tvrde da radnici nisu preminuli zbog višanja, jedan od preživelih Milovoj Sivčević, koji je radio u voćnjaku srpsko-francuske firme Inerprom u Novoj Crvenki tvrdi da je iz bolnice otpušten sa dijagnozom trovanje višnjama.

Pre četiri godine rađeno je poređenje registrovanih pesticida u Srbiji i Sloveniji. Prema rezultatima tog istraživanja u Sloveniji je za jednu aktivnu materiju registrovan jedan preparat, a u Srbiji za jednu aktivnu materiju registrovano je do 14 preparata. To je dokaz da na tržištu preovlađuju kopije.

Kraj

2025 © - Vesti online