Cementare za "zelenu" Srbiju
Memorandum otvara mogućnost da se upotrebe i drugi alternative izbori energije osim, do sada korištenog, spaljivanja automobilskih guma.
Kako je Dulić objasnio, posle potpisivanja Memoranduma, ovim se omogućava da se uradi procena uticaja na životnu sredinu i za komunalni otpad i otpadno ulje, kao uslov da se koristi kao alternativni izvor energije, što je postupak i za svaku eventualnu narednu vrstu otpada koja bi se koristila.
Dulić je naglasio da je državi u interesu da otpad koji ne može da se reciklira uništi pod strogo kontrolisanim uslovima i bez zagađivanja životne sredine, i istovremeno uštedi na gorivu, što je i evropska praksa.
Generalni direktor Lafarž Beočinske fabrike cementa Kostin Bork je, govoreći o značajnom udelu alternativnih goriva u cementnoj industiji u evropskim zemljama, rekao da su cementare "idealni alat" jer otpad sagoreva na tako visokim temperaturama da uništava njegova zagađujuća svojstva.
Prema njegovim rečiam, na ovaj način smanjuje se uvoz goriva što omogućava otvaranje novih radnih mesta, a takođe se i smanjuju deponije u Srbiji.
Dulić je govoreći o pomoći građevniskoj operativi i izgradnji jeftinih stanova, pozvao cementnu industriju da se uključi u ovakav projekat.
U pregovorima smo, rekao je Bork, sa Ministasrtvom za životnu sredinu i prostorno planiranje kako da cementna industrija doprinese da građevniska industrija bude konkurentnija kad je u pitanju cena stanova.