Hrvati mogu da rade bez ograničenja u 22 zemlje EU
Do utorka u ponoć, Komisija je primila službena obaveštenja od Austrije, Holandije, Velike Britanije, Slovenije i Malte da zadržavaju ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika još tri godine.
Ograničenja za hrvatske radnike u tih pet zemalja ne znači da oni uopšte ne mogu da rade u njima nego da im je za zapošljavanje potrebna radna dozvola.
Od 13 zemalja članica, koje su u prve dve godine hrvatskog članstva uvele ograničenja, njih osam nije poslalo nikakvo obaveštenje Evropskoj komisiji, što automatski znači da otvaraju svoja tržišta rada i za hrvatske radnike. To su Belgija, Kipar, Francuska, Nemačka, Grčka, Italija, Luksemburg i Španija.
Za Hrvatsku kao novu članicu važi prelazna odredba koja dopušta ostalim zemljama članicama da privremeno ograniče pristup svom tržištu rada na dve, pet ili najviše sedam godina.
Prema prelaznim odredbama, u prve dve godine svaka zemlja članica može ograničiti kretanje radnika iz nove članice EU.
Sve više lekara odlazi u inostranstvo
Molbe za dokumentaciju za rad u inostranstvu tokom ove godine u Hrvatskoj je zatražilo 1.000 lekara i taj broj se povećava, navodi Hrvatsko udruženje bolničkih lekara. U protekloj godini iz Hrvatske je otišlo oko 130 lekara, najviše u Nemačku, Austriju, Irsku, Švedsku, Ujedinjene Arapske Emirate i SAD. Najviše odlaze lekari mlađe, a potom srednje dobi, javili su hrvatski mediji.
Za produženje ograničenja u sledeće tri godine članica koja to želi mora da pošalje službeno obaveštenje Evropskoj komisiji, dok za zadnje dve godine, koliko je maksimalno moguće zadržati ograničenje, mora da dokaže opravdanost primene prelaznog perioda radi održanja stabilnosti nacionalnog tržišta rada.