"Orlići" srušili laž o "nebitnom" Kosovu
"A kad će kolektivno da kade", bila je jedna od negativnih reakcija dela, pre svega internet zajednice, javnog mnjenja na recitovanje mladih fudbalera Srbije molitve "Oče naš", prilikom priređenog dočeka ispred Skupštine grada Beograda. Isto tako, zajedno i samoinicijativno, fudbaleri su pevali i pesmu "Oj, Kosovo, Kosovo", zajedno s okupljenom masom koja ih je dočekala, konstatuje ruska agencija.
- Već nekoliko godina - otkako je na vlasti ova vladajuća koalicija, pre toga od 2008. kad je na vlasti bila Koalicija za evropsku Srbiju, pojačana Socijalističkom partijom Srbije - ovde se spinuje javnost, a raznorazni analitičari i istraživači javnog mnjenja se faktički upiru da podrže ono što je stav vlasti, a to je da Evropska unija nema alternativu i da je sve drugo podređeno ulasku u EU po svaku cenu - smatra Milivojević.
Dominantni obrazac u medijima u Srbiji poslednjih godina je teza da Kosovo nije tema, da ono više ne interesuje građane, da istraživači beleže kako je nisko na listi prioriteta ispitanika.
Takođe, građani su bombardovani obrascem ponašanja prema kome je biti vernik retrogradno, zaostalo, čak nasilno prema drugima.
- Generacija mladih ljudi, dakle tek punoletnih ljudi, govorim i o samim fudbalerima, ali i o onim ljudima koji su bili uglavnom u publici, zapravo potpuno drugačije razmišlja. To je normalna Srbija koja razmišlja i državotvornije i nacionalnije u pozitivnom smislu - zaključuje Milivojević.
Istraživanja javnog mnjenja definitivno minimiziraju Kosovo na listi prioriteta građana Srbije, ali da nije tako, dodaje Milivojević, pokazao je doček fudbalera koji su osvojili Svetsko prvenstvo u fudbalu.
Sociolog Vladimir Vuletić smatra da kriza pogađa svakog pojedinačno i čini da gledamo pre svega sopstveni, a ne neki širi društveni ili nacionalni interes.
- Kad biste ljude pitali šta Kosovo znači za srpsku naciju, sigurno da biste dobili odgovore da je to jedna od ključnih tačaka i ključnih tema, takođe i pravoslavlje. Međutim, logično je i da su ljudi pritisnuti nedaćama svakodnevnog života skloni da gledaju neposredno lični interes, u najboljem slučaju, interes svoje porodice, dok su im vrednosti kao što su nacionalna pitanja ipak negde na četvrtom i petom mestu - precizira Vuletić za Sputnjik.