Umerenost čuva zdravlje
Stručnjak za opštu, vaskularnu i ransplantacionu, mikrohirurgiju i replantacionu hirurgiju. Iz ovog domena uradio je više od 1.500 rekonstruktivnih operacija, uključujući i transplantacije bubrega.
Impresivna biografija 45-godišnjeg lekara, koji je, pored ostalog, i član Evropske asocijacije kardiovaskularnih hirurga. Nedavno je tim Klinike za vaskularnu i transplantacionu hirurgiju KC Vojvodina napravio pravi podvig. Izvršena je operacija zamene trbušne aorte trudnice.
- Specifičnost bolesti pacijentkinje jeste u tome što se proširenje najvećeg krvnog suda u trbuhu javilo tokom trudnoće, tako da je u osmom mesecu trudnoće doseglo veličinu od oko 6,5 cm sa velikom potencijalnom opasnošću od pucanja i iskrvarenja. Bolest je pretila da odnese dva života, majku i bebu. Stoga smo se, posle procene rizika, zajedno sa kolegama s Klinike za ginekologiju i akušerstvo, odlučili da prvo porodimo majku i zbrinemo novorođenče i potom da uradimo veliku rekonstrukciju na aortoilijačnom arterijskom segmentu. Ovakva specifična intervencija nije do sada rađena u svetu, odnosno ne postoje publikovani podaci o tome. Suština operacije se sastoji u zameni obolelog krvnog suda veštačkim krvnim sudom.
U timu su bili i dr Miloš Kaćanski, vaskularni i transplantacioni hirurg, dr Đorđe Petrović, ginekolog i dr Kristina Šuvaković, anesteziolog.
Slavna francuska književnica Margerit Jursenar zapisala je "samo hirurgija je medicina, a sve ostalo je sudbina".
- Možda bih rekao da je hirurgija božji dar ili anđeoska veština, a lečenje lekovima je magija. Hirurgija, pogotovo rekonstruktivna, predstavlja umetnost. Citiraću: "Umetnost je saradnja između Boga i umetnika."
Srbija je neslavni šampion po broju obolelih od kardiovaskularnih bolesti. Kako je moguće to sprečiti?
- Mere primarne prevencije uglavnom uključuju aktivno delovanje na faktore rizika na koje se može uticati. Mere sekundarne prevencije preduzimaju se kod visokorizičnih osoba kada nastupi neki od oblika kardiovaskularnih bolesti, npr. nakon infarkta srca. Uspešno sprovođenje primarnih i sekundarnih mera prevencije smanjuje smrtnost i invalidnost od kardiovaskularnih bolesti za 50 odsto, te poboljšanje kvaliteta života i smanjenu potrebu za ponovnim zahvatima. Pri tome značajnu ulogu ima usvajanje zdravijeg načina življenja - umereno konzumiranje alkohola, prestanak pušenja, izbegavanje stresa, telesna aktivnost te odgovarajuća ishrana bez suvišnih masnoća, s dosta vlakana, smanjeni unos jednostavnih i rafiniranih ugljenih hidrata (šećer i slatkiši), te značajno ograničenje unosa soli. Adekvatna terapija kardiovaskularnih oboljenja ubrzava oporavak i smanjuje rizik od ponavljanja bolesti.