Četvrtak 28.05.2015.
12:00
B. R. - Vesti - Foto: Arhiva

Neka Zoran čvrsto stane na svoje noge

Arhiva
Mesto odlazaka i rastanaka: Islam Grčki

Grupu Srba iz Liverpula koja je prikupila 2.000 australijskih dolara za oca Krstu i sina Zorana Kožula, možda je ova humana akcija na čas vratila u nekadašnju idilu u selu Islam Grčki, koje je pre rata brojalo oko 1.000 ljudi, a koju je početkom devedesetih uništio oružani sukob u Hrvatskoj.

Vesti
Faksimil pisma iz Liverpula

U pismu koje nam je uputio jedan od organizatora akcije Milenko Arčaba piše: "Čitaoci 'Vesti' iz Australije su ponovo na delu pokazali i dokazali da nisu zaboravili na svoje zemljake, ma gde god oni bili. Ovoga puta su prikupili skromnu pomoć za porodicu Kožul koja je izbegla iz Islama Grčkog. Naime, Krste Kožul je sa suprugom i sinom Zoranom drugi dom potražio u Kučevu, a drugi sin je poginuo u Hrvatskoj.  Saznali smo da i posle toliko godina od završetka rata žive veoma teško, bez vlastite kuće i bez nade da će se njihov život promeniti nabolje. Uz sve nesreće, pogodila ih je još jedna: njihov sin Zoran je pre nekoliko godina doživeo saobraćajnu nesreću, pretrpeo nekoliko teških operacija, ali na poslednju nije otišao. Nisu imali sredstava da plate vađenje metalnih klinova iz njegove noge..."

Ovakva situacija porodice Kožul bila je povod da se organizuje brza akcija u Liverpulu, gde je donirano 2.000 dolara, a potom su organizatori stupili u kontakt sa našom redakcijom u Sidneju i Beogradu i familijom Kožul iz Srbije, kojoj je ovaj prilog prosleđen na kućnu adresu posredstvom agencije Beoeksport, koja kao i uvek do sada, kada su u pitanju humanitarne misije, nije naplatila proviziju za transfer novca.

POZIV DONATORIMA

Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.

"Dugujemo veliku zahvalnost zemljacima, ova sredstva će nam dobro doći, ne samo za moju operaciju, već i za našu tešku svakodnevicu. Molim vas prenesite im naše tople pozdrave i veliko hvala", rekao nam je u telefonskom razgovoru Zoran Kožul, koji zbog otežanog kretanja nije mogao da nas poseti u Beogradu. Organizatori se takođe zahvaljuju zemljacima iz Australije na brzom odzivu i efikasnoj pomoći, a porodici Kožul poručuju preko "Vesti": "Želimo vam sve najbolje, uz obećanje da će vas neko od nas posetiti za dva meseca. Nadamo se da će dotad Zoran već čvrsto stajati na svojim nogama, što nam je bila i želja..."

Priložnici

Svoje priloge za porodicu Kožul dalo je 29 humanih ljudi i njihovih porodica: Pajo Gagić (Srećko), Milenko Arčaba, Mišo Gagić, Đoko Kožul, Vlado Maričić, Omer Gagić, Radovan Mlinar, Dušanka Mlinar, Ljelje (Srećko) Drača, Miki Drača, Cigo Javor, Zoran Maričić, Đovani Banić, Dragan Banić, Goran Uzelac, Boško Kožul, Ratko Baljak, Rade Lacmanović, Brane Lacmanović, Vanja Štrbac, Goran Mlinar, Petar Četnik, Goran Guša, Aco Veselinović, Milorad Veselinović, Slaven Stojić, Bore Gulić, Mlađo Trkulja i Goran Subotić.

Selo u srcu

Islam Grčki je stradao u operaciji hrvatskih snaga Ravni kotari - Maslenica u januaru 1993. Selo je zapaljeno, a dosta kuća minirano ili porušeno, kompletno stanovništvo je izbeglo, a bilo je i žrtava... Danas je Islam Grčki jedno od sela sa najmanjim brojem povratnika od svih srpskih sela u Dalmaciji. Popis iz 2001. zabeležio je 108 stanovnika, od čega je samo pet Srba, a 2011. registrovano je 150 žitelja. Oni koji su otišli širom sveta i danas ga nose u srcu i mnogi ga zovu - "Kamenjar moj dragi...".





 

2024 © - Vesti online