Srpsku vlast ne brinu primedbe Baroza
Kontroverze o reformi pravosuđa u Srbiji i posebno dela koji se tiče opšteg izbora sudija i tužilaca i dalje ne prestaju.
Stav Evropske komisije da je ceo proces pokazao značajne nedostatke, koji je juče prenelo Društvo sudija Srbije, ne brine predstavnike vlasti.
Boško Ristić, član Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, rekao je za B92 da je reforma dobila dobru ocenu partnera iz Evrope, a da je pismo Žoze-Manuela Baroza srpskim sudijama i tužiocima privatna prepiska.
U Briselu kažu da pismo s konkretnim primedbama postoji i da ono izražava zvaničan stav.
Pismo predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza je deo lične prepiske između njega i Dragane Boljević, tvrdi član Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca Boško Ristić.
Grej: Pismo Baroza je zvanično!
U sedištu Evropske komisije u Briselu televiziji B92 je potvrđeno da je Žoze Manuel Barozo u Beograd poslao zvanično pismo i da ono sadrži konkretne primedbe na izbor sudija i tužilaca.
Portparol Evropske komisije Mark Grej, međutim, nije otkrio nikakve detaljnije informacije.
“Mogu da potvrdim da je predsednik Barozo 27. aprila napisao pismo Društvu sudija Srbije o imenovanju sudija i tužilaca u Srbiji i da on piše u ime Komisije, a ne svoje lično ime”, kaže Grej. |
On je za B92 rekao da ta dva tela, čiji je po funkciji član, od Evropske komisije nikada nisu dobila zvaničnu ocenu sprovedene reforme pravosuđa.
“Evropska komisija nije donela bilo kakve nove stavove u vezi s procesom reforme pravosuđa u Srbiji”, tvrdi Ristić.
Ristića ne brinu primedbe iz Barozovog pisma, u kome se navodi da je u procesu izbora sudija u Srbiji bilo značajnih nedostataka i da je nadležnima već predloženo da preispitaju taj postupak.
Ristić tvrdi da Evropska komisija smatra da je izbor sudija obavljen u skladu s evropskim standardima, a da se jedina primedba tiče toga da se sudijama koji nisu izabrani moraju dostaviti konkretni podaci zašto.
“Očekujemo punu podršku za reformski proces. Ukoliko je bilo nedostataka, o tome će se izjasniti nadležne institucije Srbije, pre svega Ustavni sud Srbije, koji je takođe kredibilna institucija. Očekujemo da će sud bez pritisaka ovakve vrste uraditi svoj posao do kraja”, rekao je Ristić za B92.