Sreda 20.05.2015.
05:42
B. Đokić - Vesti

Zakon štiti razbojnike

cusworth.net
Pre nego što počne da se brani vlasnik stana treba da razmisli koliko je lopov jak, ima li oružje, koje oružje i da li će ga upotrebiti. Dok o svemu racionalno promisli i donese odluku - ode glava

Da podsetimo, poznati nasilnik i dugogodišnji narkoman provalio je u stan u kom su bili Bogeski, njegova supruga i mala ćerka. Manić je nasrnuo šrafcigerom na Bogeskog koji se branio kuhinjskim nožem. Lopov je pobegao iz stana sa ubodnim ranama, ali je pao i preminuo.

- Pomisao da sam okrivljen za nešto što nisam ni najmanje hteo pada mi veoma teško. Dve godine živim pod optužbom za ubistvo, a znam da nisam počinio to krivično delo - rekao je Saško Bogeski.

Iskusni advokat Miroslav Vasić, koji je branio osuđene na smrtnu kaznu i u nekoliko slučajeva ubistava, kaže da se mora hitno izmeniti Krivični zakonik, pošto su se drastično promenile okolnosti u odnosu na vreme kada je donet.

- Bezbednost građana nije na nivou kao pre nekoliko decenija i krajnje je vreme da se revidira zakon i bolje zaštite i privatna imovina i čovek. Ne mora se razmišljati da li ćeš da se braniš i šta razbojnik od oružja ima kod sebe kada upadne u stan. Ni da li hoće da te ubije ili ne. Kada vas neko napadne u stanu ili kancelariji to treba da se smatra nužnom odbranom, kao u Americi. Ako ti neko dođe u nevreme, ne treba da razmišljaš, jer za to vreme možeš glavu da izgubiš - objašnjava Vasić.

On kaže da prema sadašnjem zakonu, postoje tri epiloga ukoliko domaćin ubije onoga ko mu je upao u stan. Ako reaguje vlasnik preventivno i bez razmišljanja onda odgovara za ubistvo. Olakšavajuća okolnost je što je u pitanju provalnik, a obično je kazna od sedam do deset godina zatvora.

Ako provalnik napadne stanara i on odgovori oružjem, to je prekoračenje nužne odbrane. U tom slučaju kazna je manja, ali se opet robija. Treći epilog je ako provalnik potegne pištolj ili nož i žrtva odgovori takvim oružjem. Onda je reč o nužnoj odbrani. Međutim, stanar u tom slučaju mora da čeka da ga provalnik napadne i da ga ubije dok traje napad, odnosno kada je jasno dao do znanja da preti opasnost po život.

- Ne možemo da dođemo u situaciju da domaćin nekoga pozove na kafu i ubije ga. Treba u zakonskim izmenama striktno definisati koje su to situacije. Kada neko dođe nenajavljeno i u nevreme, da je naoružan ili očigledno jači. Da ne bude kao pre nekoliko decenija kada je oficir JNA video sa prozora lopova kako mu obija fiću, vikao mu da stane, a kada se dao u beg pucao je. Oficir je odgovarao za ubistvo - objašnjava Vasić.

2024 © - Vesti online