Ponedeljak 18.05.2015.
03:00
Z. Marjanović - Vesti

Od domaćina postali socijalni slučajevi

Z. Marjanović
Šteta se meri milionima evra: Grad je uništio malinjake

U ovom trenutku nemoguće je izračunati koliku je štetu naneo grad jer je formiranje komisija za procenu štete u toku, ali svakako da se šteta meri milionima evra i sada je već evidentno da će zbog pretrpljene štete mnogi do ovog nevremena dobri domaćini postati socijalni slučajevi jer su u zasade malina uložili ogromna sredstva, uglavnom pozajmljena.

- Pod malinom imam četiri hektara i očekivao sam da od roda povratim uložen novac i da nešto zaradim, ali od mojih zasada su ostali samo živa i direci. Grad nas je potpuno uništio i to zahvaljujući nebrizi države koja, iako su lokalne samouprave obezbedile protivgradne rakete, inače zaključane u magacinima MUP-a, još nije potpisala ugovore sa strelcima. Ni sam ne znam kako sam preživeo prizor koji sam u mojim malinjacima video posle grada, a sada ne znam kako će mi porodica opstati jer je malina sve što smo imali - kaže za "Vesti" Goran Prokopijević iz sela Bratljeva koje je samo jedno od mnogih sela u ivanjičkom kraju koje je bilo zahvaćeno gradom.

Prema rečima predsednika opštine Ivanjica Milomira Zorića, lokalna samouprava je od svojih sredstava nabavila 192 protivgradne rakete, ali protivgradna zaštita, iako je to trebalo da se uradi još 15. aprila, nije aktivirana jer su zatajili republički organi čija je to obaveza.

Sa druge strane, ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković, inače trenutno najneomiljenija ličnost među malinarima, poručila je i malinarima i svima drugima u Srbiji, čiji su usevi uništeni gradom, da je "apsolutno svesna teškog položaja poljoprivrednika". Dodala je da će ona i njeni saradnici, odmah nakon što komisije procene štetu, predložiti Komisiji za elementarne nepogode Vlade Srbije da poljoprivrednicima bude nadoknađena šteta od grada.

Takođe, ministarka nije propustila priliku da poljoprivrednicima ukaže na potrebu osiguranja zasada uz obrazloženje da ne postoji stopostotna zaštita od grada i drugih nepogoda. Ta preporuka ministarke Bogosavljević Bošković posebno je razljutila malinare.

- Tačno je to da naši zasadi treba da budu osigurani, ali prvo da vidimo ko je kriv zašto još nije aktivirana protivgradna odbrana, o čemu ministarka ne govori. Zbog svega ovoga bi trebalo da da ostavku. Osiguranje malinjaka sigurno ih neće zaštiti od grada. Uostalom, pa i pod uslovom da osiguramo naše zasade, a do štete dođe, od nekih para će morati da to da bude nadoknađeno. To znači da će i država, ili neko u državi, opet biti na gubitku. Iskreno govoreći, nakon grada koji je ubio i malinjake i nas sve više sumnjamo da su priče o osiguranju u poljoprivredi i te kako povezane s odugovlačenjem organizacije protivgradne odbrane. Do kraja ćemo insistirati da dobijemo odgovore da li je to što nije radila protivgradna odbrana bila slučajnost ili, možda, nečija namera zarad nekog interesa. Na sumnju imamo pravo, a na državi je da nam da prave odgovore - jednoglasni su malinari iz ivanjičkog i ariljskog kraja.

Raketa u magacinu

I opština Arilje je, prema izjavi predsednika opštine Zorana Todorovića, nabavila 22 protivgradne rakete od kojih nije bilo nikakve koristi. One su bile u magacinima dok je grad pustošio malinjake, a malinare doveo do ivice egzistencijalnog ambisa.

 

2024 © - Vesti online