Kinezi prete, SAD za sad ćute
On je istakao da je rešenost Pekinga da zaštiti svoje interese "čvrsta kao stena".
Vang je, nakon sastanka sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem, rekao da zvanični Peking smatra da je izgradnja "na Nanša ostrvima i (koralnim) grebenima, u potpunosti u skladu sa suverenitetom Kine".
- Želim da istaknem da je odlučnost Kine da, zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet, čvrsta kao stena. To je zahtev naroda vladi i naše legitimno pravo - kazao je Vang, a preneo Rojters.
Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej polažu pravo na delove strateški važnog Južnog kineskog mora, ali Peking tvrdi da je ta teritorija gotovo u celosti pripada Kini, što je izazvalo zabrinutost u regionu i šire.
Filipini su prošlog meseca izrazili posebnu zabrinutost zbog kineske kampanje prisvajanja koralnih grebena u arhipelagu Spratli, koja je podstakla bojazni o mogućnosti stalnih kineskih baza daleko u okeanu.
Kina je, sa druge strane, izrazila zabrinutost zbog mogućeg plana SAD za slanje vojnih aviona i brodova kako bi se obezbedila sloboda navigacije u Južnom kineskom moru, a Keri danas nije odgovorio na pitanje da li SAD nameravaju da sa takvim planom nastave.
Američki državni sekretar je rekao da veruje da su se on i Vang složili da je regionu neophodna "mudra diplomatija" u pogledu odnosa između Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) i Kine, "a ne postaje i vojna uzletišta" očigledno misleći na piste koje SAD veruju da Kina gradi na grebenima.
Vang je rekao da iako dve države imaju različite stavove u pogledu Južnog kineskog mora, da su obe posvećene slobodi navigacije i miru i stabilnosti na tom području i dodao da se Kina nada nastavku dijaloga kako bi se unapredilo razumevanje ovog pitanja.
Kerijeva poseta Kini u cilju je pripreme godišnjeg Strateškog i ekonomskog dijaloga SAD i Kine narednog meseca u Vašingtonu, i posete kineskog predsednika Sji Đinpinga SAD u septembru.