Petak 08.05.2015.
09:27
blic.rs

Ove izume su Amerikanci "ukrali" od nacista

Reuters
SAD su sve svoje snage usmerile na razvoj i unapređenje vazduhoplovnih operacija

Vazduhoplovne operacije

Prve vazduhoplovne borbe i manevre tog tipa Nemci su izveli tokom invazije na Evropu. Normandija, Danska, Francuska i Holandija su veoma brzo spustile oružje pred nezadrživim naletima nemačke avijacije, čije su male grupe padobranaca uspešno iskrcavane u cilju zauzimanja teritorije.

SAD i Britanija su prosto bile impresionirane mogućnostima vazduhoplovnih trupa, te su ogromnu količinu svojih resursa usmerile na taj, do tada za njih u potpunosti zapostavljen način ratovanja.

wikipedia.org
Nekada su bili moćno oružje neacističke Nemačke: Sinkopteri

Sinkopteri

Sinkopter predstavlja posebnu vrstu helikoptera, a koristi zupčaste elise koje se okreću u suprotnom smeru od uobičajenog. Prvobitno je razvijen u Nemačkoj, pod nazivom "Fleittner Fl 282". Amerikanci su zarobili tvorca ove neobične letelice Antona Feltnera tokom operacije "Spajalica", i praktično ga primorali da dizajnira identične letelice za vojsku SAD, pa su tako ovi helikopteri već decenijama standardni deo njihovog vojnog naoružanja.

wikipedia.org
Nemci su napravili i prvi avion na mlazni pogon

Avioni na mlazni pogon

"Messerschmitt Me 262"  bio je prvi avion na mlazni pogon koji je korišćen u borbama sa savezničkim snagama, i Nemcima je donosio značajnu prednost.

U potpunosti je nadjačao sovjetske i američke bombardere. Ipak, upravo su SAD uspele da zaplene jedan "Me 262" kada su upali na nemačku teritoriju.

wikipedia.org
Preteča današnjih krstarećih raketa, tzv. "zujalica" terala je strah u kosti Britancima

Krstareće rakete

U junu 1944. godine, kiša letećih bombi "V-1" zasula je London. Takozvane "zujalice" bile su poprilično neprecizne, ali su zato imale snažan psihološki uticaj na preplašeno britansko stanovništvo, koje je praktično razvilo fobiju od zvuka koje su ove rakete proizvodile. Amerikanci su prvi od Nemaca preuzeli ovu tehnologiju i kasnije je godinama nadograđivali i razvijali.

addictions.com
Moć "meta" najpre su otkrili Nemci, a od njih su to preuzeli i Amerikanci

Metamfetamini

Takozvani "met" izumeo je 1893. godine jedan japanski hemičar, ali je u ratu po prvi put korišćen u nemačkoj vojsci. Davan je pilotima i pešadiji kako ne bi osećali umor i duže istrajavali u bitkama. Vest o "čudesnoj drogi" ubrzo je stigla i do savezničkih snaga, pre svega do SAD.

army-technology.com
Nemački naučnici bili su pioniri američkog svemirskog programa

Rakete

Raketna nauka bila je jedna od najimpozantnijih aspekata Hitlerove Nemačke, a savezničke trupe su se svim silama trudile da patente naoružanja Hitlerove vojske ukradu i primene. SAD, ali i SSSR, učestvovale su u otmicama nemačkih naučnika koji su razvili ove programe. Ti naučnici kasnije su postali jedni od pionira američkog svemirskog programa.

2024 © - Vesti online