Đurić: Mirovni sporazum za nas ne postoji
- Naša osnovna pozicija je da put ka daljoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine ide preko stvaranja Zajednice srpskih opština. Mora se poštovati plan sprovođenja Briselskog sporazuma koji definiše stvaranje Zajednice srpskih opština kao prvi element koji treba da bude ispunjen - rekao je direktor Kancelarije za KiM nakon današnjeg razgovora u Berlinu.
Đurić je podvukao da "dve godine nakon Briselskog sporazuma samo taj element nije ispunjen", a da je "Srbija ostvarila mnogo toga i u unutrašnjim reformama, a bila je faktor koji je doprinosio stabilnosti u regionu".
Srpska delegacija
Osim Đurića, u delegaciji Srbije bila je i Tanja Miščević, šef pregovaračkog tima o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji i Dragan Vladisavljević, direktor Kancelarije za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa Prištinom. Oni će večeras prisustvovati i radnoj večeri koju organizuje Savet za inkluzivno upravljanje, posvećenoj sprovođenju Briselskog sporazuma, na kojoj se očekuju i predstavnici privremenih institucija u Prištini, evropskog diplomatskog kora i međunarodnog civilnog sektora.
- Mislimo da to treba da bude vrednovano i kroz napredak Srbije u evropskim integracijama. Našim sagovornicima smo preneli i elemente vezane za situaciju na terenu i izrazili našu dobru volju i želju i radeći zajedno sa Nemačkom i ostalim partnerima u EU možemo da postignemo mnogo i kada je reč o podizanju funkcionisanja kvaliteta naših institucija, ali i kada je reč o zaštiti i položaja prava našeg naroda na Kosovu i Metohiji - ocenio je šef kancelarije za KIM.
Na pitanje "Vesti" da li je današnjim u razgovorima bilo reči o potpisivanju mirovnog sporazuma između Srbije i Kosova, na kojem Berlin navodno insistira, Đurić je rekao da u razgovorima sa nemačkim sagovornicima takva vrsta sporazuma nije pominjana.
- Sporazumi te vrste postižu se obično kada imate neki rat i obično između država. Beograd i Priština ne razgovaraju kao odvojene države, nego je reč sa naše strane i iz našeg ugla gledanja o razgovorima centralne vlade sa pokrajinskim institucijama i to je nešto što mi otvoreno govorimo i našim nemačkim sagovornicima ovde u Berlinu.
Đurić je dodao da se poslednjih dana čulo i od nemačkog ministra spoljnih poslova Franka-Valtera Štajnmajera pominjanje različitih opcija za budućnost.
- Ono što smo preneli današnjim sagovornicima je da bi za nas bilo veoma korisno da precizno znamo koji je njihov stav po svim pitanjima koja se odnose i na evropske integracije Srbije i na normalizaciju odnosa sa Prištinom da bismo mogli da planiramo nasse dalje korake.
Na pitanje da li to znači da pomenuti sporazum još nije definisan i poznat za srpsku stranu, Đurić je odgovorio: - Što se nas tiče, to ne postoji!