Sreda 28.04.2010.
15:20
Tanjug

MUP: "Nigerijska prevara" odnela Srbima stotine hiljada evra

Sve počinje tako što ne obrišete spam poruku koja vam stigne na i-mejl adresu...
 

Pripadnici Odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala pretragom Interneta, analizom sadržaja i na osnovu prijava oštećenih građana, uočili su porast broja "Nigerijskih prevara", navodi se u saopštenju.

Radi se o prevarama koje se vrše pomoću lažnih poruka o dobicima na igrama na sreću, lažnih poruka vezanih za dobrotvorne priloge, poruke u vezi sa "ljubavnim i poslovnim ponudama", humanitarnim akcijama, nasleđa imovine preminulih osoba - najčešće daljih rođaka, objašnjava MUP.

Upozorava se da izvršenje "Nigerijske prevare" uglavnom počinje ubeđivanjem "žrtave" da učestvuju u podeli određenih novčanih fondova, i to ako unapred uplate određeni novčani iznos.

Taj novačani iznos je u najvećem broju slučajeva neuporedivo manji od onog iznosa koji bi trebali da dobiju kao korist od nekog fonda, odnosno od pošiljaoca poruke.

Elektronskom porukom (najčešće "spam" porukom) od primaoca poruke se traži pomoć za transfer velikih novčanih iznosa, od par stotina hiljada do par desetina miliona dolara za koji će, nakon obavljenog transfera dobiti određeni procenat kao nadoknadu, upozorava MUP.

Ako su oštećeni "Nigerijskim prevarama", građani se radi konsultacija mogu obratiti policijskim službenicima Odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala na broj telefona 011/311-72-08.

Dodaje se da ovim krivičnim delima nastaju velika materijalna oštećenja građana koji se, "vođeni humanim, emotivnim ili poslovnim razlozima a ponekad i pohlepom, naivno upuštaju u komunikaciju i šalju novac bez potrebnih prethodnih provera" verujući pošiljaocima koji koriste "metode socijalnog inžinjeringa kako bi zadobili poverenje".

Sistem prevare

1. Uplatite novac

Od žrtava prevare se najčešće traži da snose navodne troškove otvaranja određenih računa da plate takse i poreze, provizije na transfere, da uplate depozite...i "na koji način su do sada naši građani oštećeni za više stotina hiljada evra".

 

2. Nastavite da uplaćujete novac

Nakon što uplate prve sume novca koje prevaranti traže, daljim zahtevima za uplate nema kraja, a žrtva se konstantno održava u zabludi pomoću niza falsifikovanih dokumenata. Radi se uglavnom o veoma lošim falsifikatima određenih bankarskih dokumenata, potvrda državnih organa... navodi se u saopštenju.

 

3. Upozoreni ste da je reč o malverzaciji!

U porukama prevaranti navode da "da se radi se o velikoj sumi novca, koja je poznata samo pošiljaocu poruke, te da on čeka da bude isplaćena kao rezultat određenih bankarskih malverzacija".

 

4. Ko vam je "prijatelj" iz Nigerije koji šalje novac?

Pošiljalac poruke je član nigerijske vlade ili nigerijske vojske koji pokušava da iznese novac iz Nigerije, ali mu za to treba pomoć iz inostranstva, navodi MUP dodajući da su u poslednje vreme ovakve poruke stizale iz Gane, Benina i drugih afričkih država.

 

5. Kako izgleda jedna od poruka

"Pošiljalac poruke je spreman da novac podeli sa onim ko mu pomogne da izvrši transfer novca", jedan je od primera na koji rade prevaranti kao i da je "tajnost posla apsolutna potreba, pošto bi korumpirani zvaničnici Nigerije ili neke druge države sa Afričkog kontinenta prisvojili novac za sebe ukoliko bi saznali da on postoji".

 

6. Angažovanje "stručnih lica"

Navodi se da pošiljalac poruke često angažuje i advokate, bankarske službenike i druga stručna lica, "koja se ponekad uključuju u komunikaciju dalje dovodeći žrtvu u zabludu i održavajući je u lažnom uverenju da se zaista radi o pravom, a ne o fiktivnom poslu".

2024 © - Vesti online