Utorak 21.04.2015.
11:27
alo.rs

Kosovo i Albanija rade na ujedinjenju: Tači i Rama prave "energetski autoput"

Tanjug/AP
Premijeri Albanije i Kosova (Rama i Tači) spajaju energetske sisteme iako se ne zna ko je vlasnik kosovskog rudnog bogatstva i energetskih kapaciteta

- Rekao sam da je ujedinjenje za nas nešto neizbežno i dogodiće se na putu ka Evropskoj uniji - izjavio je nedavno premijer Albanije Edi Rama i dodao da se ujedinjenje Kosova i Albanije može dogoditi i na drugi način, ukoliko se Evropa ne umeša u strateške kalkulacije balkanskih država i promenu izgleda Balkana.

Njegova izjava je izazvala brojna negodovanja kako u Srbiji, tako i u samom Evropskom parlamentu. Ministar spoljnih poslova Kosova Hašim Tači pokušao je da ublaži Raminu izjavu i objasni da ona nije pretnja Evropskoj uniji, već da se radi o realnosti koja se može ostvariti u budućnosti.

Dokaz za realnost o kojoj su pričali Tači i Rama svakako je prilog o spajanju energetskih sistema Kosova i Albanije koji je objavila televizija Aldžazira. Naime, trenutno je u toku izgradnja svojevrsnog "energetskog autoputa" koji bi trabalo da omogući razmenu struje između Albanije i Kosova i na taj način im obezbedi energetsku stabilnost.

Prema procenama stručnjaka kombinacija ova dva energetska sistema će uticati na stabilnost snabdevanja energijom, jer sva struja koja se proizvodi u Albaniji dolazi iz hidroelektrana, dok 98 posto energije koja se proizvodi na Kosovu dolazi iz termoelektrana. Prema rečima srpskih stručnjaka energetski sistemi Kosova i Albanije su idealni za umrežavanje, pošto jedni zavise od termoelektrana, a drugi od hidrokapaciteta.

Hrvatska firma "Dalekovod" gradi na Kosovu, dok "Energoinvest", firma iz Bosne i Hercegovine, radi na izgradnji 400-kilovoltnog dalekovoda na teritoriji Albanije. Projekat je vredan oko 70 miliona evra. Iako se na Kosovu, okupila prava ekipa iz bivše Jugoslavije, Srbije nema ni u naznakama.
Vlada Kosova dodelila je projekat izgradnje nove termoelektrane, kapaciteta 600 megavata, američkoj kompaniji "Contour Global". Ako sve bude teklo po planu, do početka naredne godine trebalo bi da se potpiše i ugovor.

Antić: Nije protivno Briselskom sporazumu

Ministar energetike Aleksandar Antić poručuje za Alo da se u ovom slučaju ne radi o sistemskom povezivanju Kosova i Albanije.

- Nije reč o bilo kakvom sistemskom povezivanju energetskog sistema Albanije i Kosova i Metohije, već o izgradnji mreže dalekovoda, što je pak u skladu sa ugovorom o energetskoj zajednici koji je naša zemlja potpisala. Nije protivno ni rezoluciji 12-44 ni Briselskom sporazumu - objasnio je Antić.

2024 © - Vesti online