Petak 17.04.2015.
18:00
D. Dekić - Vesti

Šamar Srbima iz Bundestaga

commons.wikimedia.org/SPD
Izbori bez manjina: Josip Juratović

Skandalozne izjave izrečene na Jabuka TV na težini dobijaju i činjenicom da je Juratović u nemačkom parlamentu izvestilac za jugoistočnu Evropu i da je ovakvim ponašanjem pljunuo na sopstvena obećanja da će učiniti sve da ojača demokratske snage u regionu i raskine s povratkom nacionalizma. Oštre kritike stavova Juratoviću stigle su od političkih predstavnika iz Srbije i Srba iz Hrvatske.

Rasistički stav

Prozvani ministar Vulin je uz osudu Juratovića pozvao Bundestag da se izjasni da li je to zvanična politika vladajuće nemačke koalicije.

- Brine rasistički stav poslanika SPD, prema kome Srbi u Hrvatskoj ne bi trebalo da imaju pravo glasa - naveo je Vulin u pisanoj izjavi i dodao da mu je drago zbog uvreda koje je Juratović izneo na njegov račun pošto time dokazuje da "primitivizam nije karakteristika samo Balkana, već ume da progovori i u Bundestagu".

Garancija prava i identiteta

- Bez garantovanih mandata, položaj manjina, ostvarivanje njihovih prava i priznanje u hrvatskom društvu naišli bi na mnogo veće teškoće nego sada. To što postoji u Hrvatskoj imaju i druge zemlje i ne sme se dirati - kaže Milorad Pupovac.
Linta ukazuje da Hrvatska nije definisana kao građanska, već kao nacionalna država hrvatskog naroda i pripadnika nacionalnih manjina.
- Zbog svega navedenog lako je zaključiti da su manjinske liste na izborima za Hrvatski sabor jedan od mehanizama očuvanja nacionalnog identiteta manjina u Hrvatskoj - zaključio je Linta.

Nemačkog poslanika je na izvinjenje Vulinu pozvao je predsednik Koalicije udruženja izbeglica, republički poslanik Miodrag Linta. On smatra da ako se ne izvini, Juratović neće imati moralni kredibilitet da bude izvestilac SDP za jugoistočnu Evropu u Bundestagu.

- Nepriznavanje političkih prava manjina izraz je težnje da se one asimiluju - kazao je Linta dodajući da prava manjina u Hrvatskoj, posebno Srba, još nisu ostvarena, a da prema Srbima postoji i visok stepen netolerancije.


Predsednik Srpskog narodnog veća i poslanik u Hrvatskom saboru Milorad Pupovac kaže da Juratovića poznaje više od 25 godina i zna da nije neprijatelj manjina i Srba. Pupovac, međutim, ukazuje međutim da bi ukidanje prava glasa Srba u Hrvatskoj bilo štetno.

Da se izjasni Angela

- Čak i kad iza ovakvih predloga ne stoje loše namere, one proizvode loše posledice po manjine i hrvatsko društvo. Političke stranke nisu dovoljno slobodne da se bore za manjinska prava, pa je neophodno da to čine same manjine. Srbi to iz iskustva dobro znaju i biće još dugo potrebno da predstavnici manjina budu direktno izabrani u skladu sa garantovanim mandatima i da budu sastavni deo političkog i parlamentarnog života - rekao je Pupovac za "Vesti".

Iz fabrike u Bundestag

Josip Juratović u Nemačkoj živi od 1974. Kao član SDP od 2005. je u Bundestagu i zastupa izbornu jedinicu Hajlbron koja čini šire područje Štutgarta. Po zanimanju je automehaničar, a radio je sedam godina u fabrici Audija na pokretnoj traci. Bio je angažovani član sindikata IG Metal, a zanimljivo je da je unutar sindikata osnovao multietničku organizaciju Novi Most za imigrante iz svih delova bivše Jugoslavije.

Da nije dobro da Juratović kao politički predstavnik Nemačke ovako komentariše hrvatsko državno uređenje, ističe u izjavi za naš list zastupnik u Saboru Hrvatske Dragan Crnogorac iz Samostalne demokratske srpske stranke. On ističe da bi na ovakve izjave trebalo da reaguju članovi Bundestaga i kabinet kancelarke Angele Merkel.

- To bi bilo kao kad bi neko govorio da niko poput Juratovića, koji je poreklom iz Hrvatske, ne bi trebalo da bude deo nemačkog parlamenta. Ovo je samo novi pokazatelj da Hrvati koji ne žive u Hrvatskoj, pogotovu emigracija, uvek imaju loše mišljenje o Srbima i Srbiji i kada im se ukaže prilika to pokažu - kaže za naš list Crnogorac osvrnuvši se na pogrde na račun člana srpske vlade ocenio i da je u političkom svetu nedopustivo vređati suverenu državu i njenu vlast.

I dijaspora nepoželjna

Josip Juratović je pozdravljajući novi izborni zakon Hrvatske i uvođenje preferencijalnih glasova ocenio da nije urađena najvažnija promena.
- Što se tiče lista za dijasporu, mnogi će me kritikovati, ali mislim da poslanici i biračko telo moraju biti tamo gde plaćaju porez. Ukinuo bih pravo dijaspori da glasa na parlamentarnim izborima, ali i manjinske liste - naveo je Juratović.

2024 © - Vesti online