Subota 11.04.2015.
08:00
O. Ikodinović - Vesti

Nordijske zemlje u službi Amerike

Tanjug/AP
Slave Ameriku Finski predsednik Ninisto i švedski kralj Gustav XVI

Ministri odbrane Švedske, Norveške, Finske, Danske i Islanda su u zajedničkom saopštenju objavljenom u najtiražnijem norveškom dnevnom listu "Aftenposten" istakli da severna Evropa mora da bude spremna za moguće krize ili incidente izazvane od Rusije. Oni su se složili da ojačaju saradnju u vojnoj industriji, u razvoju visokih tehnologija i obaveštajnoj sferi.

Antiruski Baltik

Trebalo bi napomenuti i da su predstavnici baltičkih zemalja poznati po svojim antiruskim izjavama. Tako ministar odbrane Letonije Rajmonds Vejonis Rusiju smatra neprijateljem. "Situacija u Ukrajini pokazuje, nažalost, da je Rusija odlučila da bude neprijatelj, a ne partner", napisao je on na društvenim mrežama.

- Ruska dejstva predstavljaju izuzetno ozbiljan izazov evropskoj bezbednosti. Ruska propaganda i političko manevrisanje imaju za cilj da poseju razdor između država i organizacija poput NATO i Evropske unije - navodi se u saopštenju.

Predstavnike nordijskih zemalja u dejstvima Rusije plaše dve stvari.

Prvo to što Kremlj, po njihovim rečima, pokazuje spremnost da "upotrebi vojna sredstva za ostvarenje svojih političkih ciljeva, čak i kad to podrazumeva kršenje principa međunarodnog prava".

Kijev hoće u NATO

Rusija je i zvanično proglašena glavnim neprijateljem Ukrajine. To je potvrđeno u novoj strategiji nacionalne bezbednosti zemlje. Dokument je predstavio aktuelni šef Saveta za nacionalnu bezbednost i bivši privremeni predsednik Ukrajine Aleksandar Turčinov, isti onaj koji je pre godinu dana poslao vojsku u Donbas i naredio da se ubijaju sopstveni građani. Prema tekstu dokumenta, Rusija je glavni neprijatelj zemlje, i to će biti još najmanje pet godina, do 2020. godine. Pravilan put Ukrajine je samo put u NATO, kaže se u dokumentu. Najbolji prijatelj su im, kažu, Sjedinjene Američke Države.

Ministri odbrane su takođe ukazali na "znatan porast vojnih i obaveštajnih aktivnosti u baltičkim zemljama i u severnim regionima (Evrope)".

Finska, koja se graniči sa Rusijom, i Švedska - nisu članice NATO-a, ali sve intenzivnije sarađuju sa tom alijansom.

To zajedničko saopštenje je do sada jedan od najoštrijih odgovora na poteze Rusije, koja je pre godinu dana pripojila poluostrvo Krim, što je izazvalo rast tenzija u Evropi.

 

2024 © - Vesti online