Od januara 2016. sve cigarete u istom pakovanju
Kako je novinarima objasnila Marisol Turen, ministarka zdravlja, novi zakon predviđa jednobojne kutije sa jedva vidljivom markom cigareta. Cilj je da se kupci "obeshrabre" da kupuju cigarete.
Do sada je jedino Australija imala sličan zakon. Najveći svetski proizvođač cigareta "Filip Moris" tvrdi međutim da je uprkos tome povećao promet u Australiji i da je 2013. godine prodao 21 milijardu cigareta, odnosno 0,3 odsto više nego prethodne godine.
Katanac
U Francuskoj se cigarete kupuju u posebnim prodavnicima koje prodaju isključivo novine, cigarete, ponegde i karte za prevoz i lutriju. Kada se zna da zbog interneta opada prodaja štampe, ne čudi podatak da je samo prošle godine više od hiljadu ovakvih uglavnom porodičnih radnji - moralo da "stavi katanac" na vrata.
Ova statistika je u neskladu sa zvaničnim podacima australijske administracije koji kažu da je u periodu od kada je zakon o "neutralnom pakovanju" donet, broj pušača opao za 15 odsto.
Videvši da će zakon biti uskoro izglasan, "Filip Moris" je polovinom marta objavio saopštenje u kome se kaže "da francuska vlada ne mora da žuri" da donese novi zakon jer bi to moglo samo da dovede do "eksplozije crnog tržišta". Zvuči kao opomena kada se zna da je Evropska komisija optužila velike proizvođače kao što su "Filip Moris" i "Japan Tobako" za veze sa "crnim tržištem" cigareta i da se sve na kraju završilo - ne opovrgavanjem optužbi, već nagodbom. Proizvođači cigareta platili su milionske sume EU i sve je ostalo isto.
Francuski prodavci su ogorčeni. "Bićemo jedini u Evropi sa ovim zakonom", kažu oni, pozivajući se na nezvaničnu procenu da se četvrtina francuskih pušača snabdeva kod švercera.
Umire 200 pušača dnevno
Prema zvaničnim statistikama, u Francuskoj zbog pušenja u proseku umire 200 ljudi dnevno. Pušenje je ujedno prvo na listi uzroka smrtnosti koji se mogu izbeći.