Četvrtak 02.04.2015.
22:25
S. M. Tomić - Vesti

Vojno-državna parada u džungli

Tang vojnici među svojim narodom u svojoj džungli

Budistička manjina Tang naoružala se i podigla ustanak protiv tadašnje vladavine vojne hunte. Današnja Tang armija ima čak i žene u svojim redovima, a na paradi su prikazani vezanih očiju oni koji su se bunili protiv vladavine Tang vojske.

Iako je prelazna vlada Mjanmara zamenila vojnu huntu 2011. godine i obećala da će prekinuti građanske ratove koji haraju tom zemljom od proglašenja njene nezavisnosti od Velike Britanije 1948. godine, zemlja se ni približno nije primakla miru.

Pobunjenička vojska pali polja maka od kojih zarađuju lokalni moćnici sa privatnim vojskama

Država Šan je severna regija koja ima samo 69 gradskih naselja, a skoro polovina je nedavno osnovana. Većina stanovništva živi po selima, a iza etničkog sukoba krije se borba oko nadzora nad rudnim bogatstvima. Veći deo države Šan je visoravan bogata srebrom, olovom i cinkom. Seljani žive uglavnom od uzgajanja pirinča, voća i povrća, a važan deo prihoda donose im polja maka. Šan je inače deo tzv. Zlatnog trougla, područja u kome se proizvode velike količine opijuma i heroina.

Krijumčarenje droge kontrolišu lokalni gospodari rata, od kojih mnogi imaju privatne vojske. U takvom haosu Tang armija, poznata i kao Palaung, preduzela je i bitku protiv droge i mjanmarske vojske koja podstiče uzgajanje maka da bi prikupila visoke poreze. Za kilogram opijuma siromašni seljak može da zaradi skoro 500 dolara. Ali uzgajanje maka donelo je meštanima i opštu zavisnost od opijuma, pa se vojnici Tanga obračunavaju s narkomanijom tako što spaljuju polja maka.

2024 © - Vesti online