Utorak 31.03.2015.
16:58
Blic.rs

"Osećam da je moja beba i dalje živa"

Ova žena, koja je optužila porodilište u Višegradskoj da su joj ukrali bebu, tvrdi da je njena trudnoća funkcionisala savršeno sve do trenutka porođaja koji se odigrao 17. marta.

Reuters
Majka veruje da je njeno dete živo, iako doktori tvrde suprotno (Foto: Ilustracija)

Carski rez

- Doktorka mi je probušila vodenjak i poslala me na tuširanje. Preporučeno mi je bilo da se porodim prirodnim putem, ali su oni odlučili da to ipak bude carski rez, dva dana pred termin. Sestra me je ispitivala o bračnom statusu, da li radim i sa kim živim. U jednom trenutku su mi rekli da se na CTG ne čuju bebini srčani tonovi i da hitno moram na carski rez. Do sale sam vrištala koliko me je glas služio - priča Ratka kojoj su, kada se probudila iz anestezije, rekli da je njena beba preminula.

Uskoro nalaz obdukcije

- Insistiramo na tome da se koriste isključivo činjenice. Rad Klinike je potpuno transparentan. Na raspolaganju smo nadležnim organima u svakom momentu. Nalazi obdukcije i izveštaj Komisije za unutrašnji stručni nadzor biće poznati za nekoliko dana - kažu za Blic u GAK u Višegradskoj.

Nije želela da vidi dete kako joj ta slika ne bi ostala urezana u pamćenje.

- Dali su mi neke papire da potpisujem, a ja bih onako ošamućena mogla da potpišem bilo šta. Dva dana mi nisu davali mobilni da javim roditeljima šta se desilo. Kada su došli i tražili bebu kako bi je sahranili, prvo su rekli da je beba u kapeli, da bi nakon toga rekli kako je sahranjena na Orlovači. Rekli su mi da sam i to potpisala sa svim ostalim papirima koje su mi poturili dok sam bila još ošamućena od anestezije - priča Ratka.

Verzije smrti

Do nje su, kaže, stizale različite informacije o razlogu smrti devojčice. Prvo da je dete dobilo sepsu, a potom da je prestalo da mu kuca srce. To je nateralo Ratku da pomisli da je njeno dete i dalje živo i zato se za pomoć obratila Udruženju roditelja nestalih beba.

Ekshumacija

- Javna tužiteljka prikuplja dokaze kako bi donela odluku o ekshumaciji tela deteta. Najpametnije je da se uzme DNK tela na licu mesta, jer ne verujemo državnim institucijama. Uzorke bismo poslali u inostranstvo - kaže Vladimir Čičarević, predsednik Udruženja.

2024 © - Vesti online