Vodič kako da postanete diktator
Vodič za početnike "Želite li da postanete diktator“ Mikala Hema otkriva nam sve trikove koje su koristili nekadašnji i sadašnji diktatori.
- Ko nije bar jednom poželeo da apsolutno vlada svojom zemljom? - duhovito postavlja pitanje norveški novinar i pisac.
Hem je protekle nedelje bio gost Izdavačke kuće "Zavet“, koja je njegovu političku satiru objavila u prevodu Sofije Vuković, predstavljajući se čitaocima u UK Parobrod“ i na "Savamala buk festu“.
– Nisam ni sanjao da će knjiga biti čitana van Norveške, a prevedena je i na neke jezike zemalja o čijim sam diktatorima pisao i njihove reakcije su pozitivne jer oni uostalom i najbolje znaju kako je živeti u takvim sistemima – kaže Hem.
Diktaturu je iskusio još kao dečak dok je početkom osamdesetih živeo u Zimbabveu, a putujući kasnije, posetio je nekoliko autoritarnih država i uvideo i sličnosti i neobičnosti koje diktatori rade. Ideja za knjigu došla je godinama kasnije.
- Istorijski je Jugoslavija zanimljiva, ali nisam najbolje upućen i u knjizi sam morao da se ograničim na ono što mi je dobro poznato. Titov rođendan koji je slavljen kao državni praznik jeste tipičan primer ponašanja diktatora. Moja najveća "inspiracija“ ipak je turkmenistanski predsednik Saparmurat "Turkmenbaši“ Nijazov – dodaje norveški pisac.
Puč, savetuje u priručniku, brz je i bezbolan način da se postane diktator. Umnogome pomaže ako ste potomak, a kontrola medija se podrazumeva kao jedna od glavnih alatki da se moć i zadrži. Moglo bi se navesti da je tiranija pogodnija za određena podneblja, ali Hem upozorava i da utvrđene demokratije „skliznu s vremena na vreme“.
- Postoje demokratije koje imaju autoritarne tendencije cenzure i progona opozicije, a kao potencijalne diktatore vidim Erdogana u Turskoj, Orbana u Mađarskoj i Madura u Venecueli. Ipak, mislim da će biti teže da skrene ka totalitarizmu Mađarska zbog članstva u EU - kaže Hem i dodaje da političku situaciju u Srbiji ne poznaje dovoljno da bi komentarisao.