Ponedeljak 30.03.2015.
08:51
O. Ikodinović - Vesti

Kina je sad svetski ekonomski džin

Kina napreduje ogromnim koracima: Gradilišta niču iz dana u dan

Eskperti u AIIB vide potencijalnog konkurenta MMF i Svetskoj banci. Na svečanoj ceremoniji otvaranja Azijsko-ekonomskog foruma u Boaou (provincija Hanan, Kina) prvi potpredsednik vlade Rusije Igor Šuvalov objavio je odluku šefa države.

- Želeo bih da vas informišem da je predsednik Vladimir Putin odlučio da Rusija učestvuje u kapitalu Azijske banke za infrastrukturne investicije - rekao je on.

Šuvalov je naglasio da će učešće Rusije pomoći da se ojača saradnja sa partnerima, ne samo u isporuci nafte i gasa, već i u sferi visokih tehnologija, saobraćaju, industriji, građevinarstvu, komunikacijama i poljoprivredi.

Savez 20 država

Početnih 50 milijardi dolara kapitala AIIB najvećim je dijelom obezbedila Kina koja predstavlja banku kao instrument finansiranja regionalnog razvoja i kao mogućeg konkurenta međunarodnim zajmodavcima sa sedištem u SAD, poput Svetske banke. Kina je u oktobru prošle godine zajedno s 20 zemalja potpisala memorandum o razumevanju kojim se najavljuje osnivanje razvojne banke sa sedištem u Pekingu.

Ideja stvaranja Azijatske banke infrastrukturnih investicija potekla je od Kine. Prvi memorandum o ovom projektu potpisan je u oktobru prošle godine u Pekingu. Ustavni kapital finansijske institucije iznosi 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital - 50 milijardi dolara. Sedište banke biće u Pekingu. Kina očekuje da će ova finansijska organizacija započeti sa radom već krajem ove godine.

Među suosnivačima banke nisu samo azijske zemlje. Želju da budu učesnici ovog projekta izrazile su 25 zemalja, među kojima su i Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija, Luksemburg, Austrija i Švajcarska. Krajnji rok za prijavu je 31. mart ove godine.

Posle saopštenja o uspesima AIIB, američki ministar finansija Džejkob Lu upozorio je da međunarodnim finansijskim organizacijama u SAD, kao što su Svetska banka i MMF, preti gubitak poverenja.

Pored Rusije interes su iskazale i Australija i Holandija, čime je osnažena ta institucija za koju se smatra da će povećati regionalni i globalni uticaj Kine. Prethodno su i Velika Britanija, Francuska, Nemačka i Italija najavile da će se pridružiti banci. Druge zemlje, poput Turske, Južne Koreje i Brazila, takođe su saopštile da će joj se pridružiti.

Australijski ministar finansija Matijas Korman je rekao da njegova zemlja planira da pošalje zahtev kako bi postala osnivačkom članicom AIIB, a u subotu zahtev je poslala i Gruzija. Kinesko ministarstvo finansija saopštilo je da su Britanija i Švajcarska formalno prihvaćene kao osnivačke članice AIIB, dan nakon što je Brazil prihvatio poziv Kine da se pridruži.
 

2024 © - Vesti online