Ponedeljak 30.03.2015.
07:49
B. Božin - Vesti

Lubic optužen za manje od 48 sati

Reuters
Piloti nezadovoljni brzopletom istragom

Drugi avionski udesi istražuju se godinama pre no što se dođe do konačnih zaključaka. Primer je udes jednog drugog "erbasa 320", koji se 27. decembra prošle godine srušio na letu iz Indonezije u Singapur, gde su pronađene obe kutije - ona sa glasovima posade i ona koja daje tehničke podatke o avionu, ali rezultata još nema, iako istraga poseduje mnogo više podataka.

To je razlog što se mnogi stručnjaci na ovom polju pitaju o zagonetno brzom toku istrage oko pada nemačkog aviona.

"Zašto nisu sačekali da bude pronađena kutija sa tehničkim podacima? Sva ova žurba je nepotrebna", smatra jedan ekspert. Nemački biro za istragu avionskih nesreća je u međuvremenu zabranio dalje objavljivanje podataka o udesu, tako da sve informacije dolaze iz francuske službe BEA.

Žurba sa kojom je francuski tužilac Bris Robin objavio rezultate objašnjava se izveštajem objavljenim u listu "Njujork tajms", koji se poziva na neimenovani izvor iz francuske vojske gde se tvrdi da je u vreme pada u kokpitu aviona bio samo jedan pilot. Tužilaštvo je verovatno bilo pod pritiskom da što pre objavi rezultate, jer su ih mediji već imali. Pri tome je Remi Žouti, šef istrage iz agencije BEA najavio da će biti potrebne nedelje, ako ne i meseci, dok se slučaj objasni.

Raniji šef iste organizacije, Paul Troadek, koji je BEA vodio do kraja 2013. godine kritikovao je tako kontradiktorne informacije poslate u javnost za samo dva dana. Piloti su takođe revoltirani da su procurele informacije iz istrage. Objavljivanje podataka sa tonske kutije su ozbiljna povreda međunarodno priznatih principa za istraživanje vazduhoplovnih nesreća, kritikovalo je evropsko udruženje pilota ECA. Razumljivo je, kako su rekli, da je mnogo toga išlo u prilog teoriji da je kopilot hteo da uništi avion.

"Ali u ovom trenutku ima još mnogo neodgovorenih pitanja", poručili su iz udruženja evropskih pilota.

Potrebna je dugotrajna, temeljna i nezavisna istraga da bi se ubuduće izbegle slične katastrofe. Indirektno je ovo Udruženje kritikovalo i to što je državno tužilaštvo preuzelo vodeću ulogu umesto nezavisnih istražitelja. Slično se izjasnilo i nemačko druženje pilota. Oni smatraju da ima još mnogo nerazjašnjenih pitanja, kao zašto kopilot nije više reagovao, kao ni konačno objašnjenje zašto kapetan nije mogao da uđe u kokpit. Tek na osnovu svih i kompletnih informacija znaće se šta su bili razlozi za tragediju. Najveći francuski sindikat pilota SNPL Alpa je najavio u međuvremenu tužbu zbog povrede poslovnih tajni protiv nepoznatih lica.

Kapetan tešio putnike

Putnici Briti Ingliš nije bilo svejedno kada se dan nakon stravične nesreće Džermanvingsa ukrcala u avion iste kompanije. Znajući da je nesreću najverovatnije skrivio kopilot, osećaji su joj bili pomešani i nisu joj dopuštali da se potpuno oslobodi straha. Ali, onda se dogodilo nešto neočekivano. Pilot je lično pozdravio svakog putnika koji se ukrcavao, a kada su se svi smestili izašao je iz kabine i svima se obratio. Sve ih je pozdravio te im poručio da nemaju razloga za strah. Rekao je da su i on i posada takođe imali pomešane osećaje kad su čuli šta se dogodilo, ali da su svi na ovaj let ušli dobrovoljno te kako svi imaju porodice i decu kojoj žele da se vrate posle napornog dana. Putnici su u tišini slušali pilotove reči, a onda se avionom prolomio pljesak.

2024 © - Vesti online