Konzervativci i laburisti skoro izjednačeni
List "Gardijan" (The Guardian), koji naginje levici, prenosi prognoze da bi konzervativni torijevci mogli dobiti 276 mesta, laburisti 271, Škotska nacionalna partija 52, Liberalne demokrate 25, desničarski UKIP četiri, Zeleni jedno, dok bi još 21 mesto bilo raspoređeno drugim partijama.
Desno orijentisani "Dejli telegraf" (Daildž Telegraph) prenosi prognoze da će konzervativci osvojiti 33 odsto, laburisti 34 odsto, liberalne demokrate sedam, UKIP 14, a Zeleni sedam odsto.
Zbogom, Evropo!
Izlazak Britanije bi doveo do teške krize unutar Evropske unije, jer bi osokolio i druge protivnike Unije, pre svih one u Mađarskoj, Francuskoj, Italiji, Švedskoj, pa čak i u Nemačkoj. Situacija bi mogla eskalirati i u Francuskoj, gde slabog predsednika Olanda ugrožava desno-populistička političarka Marin Le Pen koja se zalaže za izlazak iz EU.
Za većinu u Donjem domu britanskog parlamenta koji ima 650 mesta, ne bi bila dovoljna ni koalicija bilo koje dve partije, ne računajući mogućnost velike koalicije laburista i torijevaca. "Gardijan" navodi da bi bilo koja kombinacija preko 322 poslanika bila dovoljna za formiranje vlade, pa bi koaliciju mogli napraviti laburisti i škotski nacionalisti, koji imaju socijaldemokratski program. Te dve partije bi imale 323 mesta.
Sadašnja vlada konzervativaca i liberalnih demokrata imala bi 301 poslanika što je daleko od dovoljnog za novi mandat, a ne bi im pomogli ni evroskeptični desničari iz UKIP-a pošto bi zajedno imali 305 poslanika. Laburisti i liberalne demokrate zajedno bi mogli imati 296 poslanika, ali sa škotskim nacionalistima bi imali stabilnu većinu od 348 poslanika.
Rezultati opštih parlamentarnih izbora na Ostrvu mogli bi da povećaju napetost u odnosima unutar EU, piše list The National Interest jer bi mogli da stave pod znak pitanja - samo postojanje organizacije sa sedištem u Briselu.
Naime, na majskim izborima u Britaniji mogla bi da bude "izrečena presuda vladi konzervativaca Dejvida Kamerona". U slučaju pobede, Kameron je obećao biračima-evroskepticima održavanje referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU.
Velikoj Britaniji smeta mnogo toga, od politike subvencija Brisela i toga kako EU "rasipa" britanski novac, pa do građana drugih zemalja Unije koji stižu na Ostrvo u potrazi za poslom.
U svakom slučaju, ako London bude smatrao da Brisel nije spreman na "kompromis", onda bi i stranka premijera Kamerona mogla da podrži stav da na referendumu 2017. glasaju protiv ostanka zemlje u EU. To zavisi i od rezultata antievropske stranke UKIP na majskim izborima.