Ukidanje blanko ostavki biće bolno
"Ova odluka je značajna za demokratiju u Srbiji i sigurno će uticati da se, kad-tad, sprovedu političke reforme koje su, zbog nedostatka sluha kod političkih stranaka, stale. Loše je što će to sada biti bolno, a moglo je bez ikakvih potresa", rekao je Marković za "Novosti".
Na pitanje hoće li se odluka Ustavnog suda da su blanko ostavke neustavne, primenjivati i retroaktivno, Marković je odgovorio da precizan odgovor na to pitanje "treba da sačeka objavljivanje odluke Ustavnog suda, kako bismo se upoznali sa njenom sadržinom".
On je kazao da sada nije potrebna i izmena Zakona o izboru odbornika, kako bi se odluke Ustavnog suda ugradile u pravni poredak, jer odluke Ustavnog suda stupaju na snagu na dan objavljivanja u "Službenom glasniku".
Marković je ocenio da odluka Ustavnog suda može da ima za posledicu talas političkih preleta na lokalu, krizu vlasti, raskide koalicija i seriju novih lokalnih izbora, navodeći da su "za to odgovorne političke stranke koje nisu bile u stanju da vide razvoj događaja i dolazak onoga što je bilo neminovno".
"Stanje će biti teško, ali očigledno je ovo bio jedini način da se stranke odreknu onoga što im ne pripada. Sve je to moglo i mnogo bolje i bez posledica, samo da je prihvaćen zakon koji je predložilo Ministarstvo za lokalnu samoupravu još pre godinu dana", istakao je Marković.
Na pitanje hoće li se rešenje o ukidanju blanko ostavki primeniti i za zakon o izboru narodnih poslanika, Marković je odgovorio da neće.
"Ustavni sud o tome nije odlučivao, a da jeste sumnjam da bi ovakva bila odluka. Član 102. Ustava je nesporno jasan i tu nema nikakve dileme. Ustavni sud ga je, srećom i ispravno, vrlo restriktivno tumačio, kao što treba tumačiti anomalije, pa je doneo ovakvu odluku za lokalne zajednice. Ali, nemoguće je doneti takvu odluku za narodne poslanike", rekao je Marković.
On je kazao nije potrebna izmena Ustava da bi se blanko ostavke ukinule i za poslanike, jer se to "može učiniti i novim zakonom".