Četvrtak 26.02.2015.
18:00
J. Arsenović - Vesti

Srbija u unakrsnoj paljbi

Tanjug/AP
Jasna poruka Beogradu: Džon Keri, američki državni sekretar

- Ako je reč o Srbiji, Kosovu, Crnog Gori, Makedoniji i drugim mestima - Gruziji, Moldaviji, Pridnjestrovlju - oni su na "liniji vatre" - rekao je državni sekretar.

Šta znači kada prvi čovek američke diplomatije izjavi da se Srbija nalazi na "liniji vatre" iako je oružani sukob u Ukrajini daleko od balkanskih zemalja, a njihovi uticaj na rešenje najveće krize u posleratnoj Evropi ravan nuli? Da li rat u Ukrajini može da se prelije i na ove male države, koje su konstantno izložene pritiscima, a pogotovu Srbija kao jedna od malobrojnih evropskih zemalja koja nije uvela sankcije Moskvi zbog rata u Ukrajini?

Kako su ocrnili Vučića

Televizija Rusija danas, inače bliska vlastima u Kremlju, dovela je sagovornike koji nisu štedeli reči govoreći o predsedniku Vlade Srbije. Između ostalog, moglo se čuti da je "saradnja sa Blerom poslednji korak u diskreditaciji Aleksandra Vučića", da je to "pokušaj političkog samoubistva srpskog premijera" i da se nadaju da će mu uspeti, pa sve do zaključka da je Vlada Srbije - marionetska vlada.

Za Miroslava Lazanskog, vojnog analitičara i komentatora lista "Politika" , Kerijeva izjava je samo deo "političko-propagandno-psihološkog pritiska na Srbiju".

- Nismo mi ni na kakvoj liniji vatre. Srbija je neutralna i daleko od konflikta, a gospodin Keri "loži vatru" da bi celu Evropu gurnuo u požar - komentariše Lazanski za "Vesti".

Ni profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić ne veruje da bi aktuelni sukob između SAD i EU s jedne, i Rusije s druge strane, mogao eskalirati do njihovog neposrednog oružanog sukoba.

- Za nas moglo biti jako opasno da počnemo da izigravamo nekog ruskog saveznika, a Rusima je to potrebno. Moskvi je potrebno da pokaže da nije usamljena. Zato je Putin i išao kod Orbana, da pokaže da ima saveznike, da Moskva nije usamljena. Ali ih nema, čak ni Belorusija nije podržala akcije Rusije u Ukrajini - tvrdi Dragišić.

Nije tajna da Beograd proteklih meseci trpi žestoke pritiske Brisela i Vašingtona da se pridruži njihovom antiruskom bloku, ali ni Moskva nije najzadovoljnija balansiranom politikom Srbije koja priznaje teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne želi da uvede sankcije Rusiji protiv koje nikada nije ratovala, dok dva naroda vezuju mnogobrojna istorijska savezništva i pripadnost pravoslavnoj crkvi.

Nedavnu emisiju kanala "Rusija danas" (RT), kada je žestoko kritikovan premijer Aleksandar Vučić, beogradski mediji su videli kao izraz nezadovoljstva Kremlja politikom srpske vlade, samo što je umesto zvanične note poruka poslata preko državne televizije.

U Nemanjinoj 11 smatraju da se Moskva plaši da se Beograd okreće Zapadu, i u tom kontekstu se doživljavaju i nedavni razgovori Vučića sa potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom o snabdevanju Srbije američkim gasom.

U pomenutom prilogu ruska državna televizija je kritikovala Beograd zbog angažovanja konsultantske kuće Tonija Blera, bivšeg premijera Velike Britanije i jednog od najvećih zagovornika bombardovanja SRJ 1999. godine.

U proceni čvrstine prijateljstva sa Srbijom, Moskvu može da pokoleba i činjenica da je Blerov nekadašnji spin doktor Alister Kembel, poznat po mnogobrojnim plasiranim lažima, pa i onim o potrebi za NATO intervencijom u SRJ, nedavno boravio u Beogradu, podučavajući poslu portparole srpskih ministarstava.

Moskvi otud nije strana logika da ako kao savetnike Beograd angažuje one koji su mu do juče radili o glavi, ne bi bilo iznenađenje i da srpska vlada okrene leđa ruskoj braći u nevolji.

Beograd iritira Zapad!

Zoran Dragišić smatra da će Beogradu biti sve teže da balansira između Zapada i Rusije.
- Tim pre što se u Srbiji ističe prijateljstvo sa Rusijom i nekakve "bratske " veze, a to sve iritira zapadne saveznike, tako da će Srbija, ako se u dogledno vreme ne poprave odnosi između SAD i EU s jedne, i Rusije s druge strane, biti u situaciji da se opredeli. Nadam se da će premijer uspeti da proceni kada je taj trenutak kada će poslati potpuno jasne signale i preduzeti neophodne mere da nas Zapad ne kazni. Drugim rečima, u jednom trenutku ćemo morati najdirektnije da se opredelimo, ali da to bude uz garancije, uzimajući u obzir i Republiku Srpsku.

2024 © - Vesti online