"Grčki narod je podneo žrtve da ostane u evrozoni i treba im to omogućiti"
- Stav Francuske je da sve treba učiniti da sa grčke strane i sa evropske strane može doći do jače kohezije evrozone - rekao je Oland na zajedničkoj konferenciji za štampu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel posle njihovog sastanka u Parizu.
- Ne znam da danas postoji scenarijo koji bi se bavio izlaskom Grčke iz erozone. I ni grčka vlada to ne želi što je više puta izjavila - rekao je Oland i odbacio mogućnost izlaska Grčke iz zone zajedničke evropske valute, evra.
Nemačka kancelarka je sa svoje strane rekla da "od kada imamo program za Grčku cilj političkog delovanja je da se zadrži Atina u evro zoni".
Pročitajte još:
* Da li će "slučaj Grčka" zapaliti Evropu?
* Evropo, džaba se trudiš: Amerika ima svoj plan za Ukrajinu?
- Grčki narod je podneo znatne žrtve za to, i sve ćemo učinit da se nastavi na tom putu - rekla je ona.
Kancelarka je ipak dodala da je "je još potrebno znatno popraviti suštinu (grčog) predloga da bi mogli da dobijemo odobrenje Bundestaga", pošto program za Grčku treba da odobri donji dom nemačkog Parlamenta.
Ona je rekla da sa današnjim novim sastankom Evrogrupe "počinje faza intenzivnog dogovaranja" i izrazila nadu da će ona uroditi plodom.
Treći sastanak ministara finansija Evrogurpe za manje od deset održava se u Briselu u nastojanju da se države članice u saglase o produženju programa pomoći Grčkoj, koji ističe 28. februara.
Grčka je zatražila šestomesečno produženje pomoći bez obaveze da istovremeno sprovodi mere štednje vezane za tu pomoć, što bi joj dalo vremena da pripremi novi predlog za plan pomoći.
Grčkom predlogu najviše se suprotstavio nemački ministar finansija Volfgang Šojble koji je ocenio da je on nedovoljan.