Sreda 18.02.2015.
15:21
Vesti

Pad sa kruške

wikimedia.org/Alborzagros
 

Ljubitelji mačaka znaju kako dramatično izgleda kada mačka pokušava da iskašlje kuglice dlaka iz svog želuca, i svaki put strahuju da je sa njom gotovo. Međutim, pošto konačno uspeju da iskašlju sadržaj, mačke se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo. Dakle, mnogo buke ni oko čega, što je zapravo značenje izraza "mačji kašalj", koji se danas koristi da bi se označio neki lagan posao. Dotle izraz "pasja vrućina" nema ama baš nikakve veze sa psima, nego sa zvezdom Sirijus koja se nalazi u sazvežđu Veliki pas. Još od starih Rimljana je pristiglo verovanje da Sirijus doprinosi toploti u toku leta i oni su prvi nazvali dane letnje žege "psećim" danima.

I izraz Pirova pobeda stiže iz antike, ali grčke. Koristi se kada je neko ostvario cilj koji je želeo, ali je za to platio toliko visoku cenu da se draž pobede pretvorila u jad i žaljenje. Naziv je potekao od legende o grčkom kralju Piru, koji je u 3. veku pre nove ere odlučio da se suprotstavi jakoj i bogatoj Rimskoj republici koja je želela da zauzme njegovo kraljevstvo. Pir je u ratu odneo nekoliko pobeda, ali su njegovi gubici bili toliko veliki da je izjavio: "Još jedna pobeda i ja sam izgubio." Tako je i bilo, brojnija rimska vojska je uprkos početnim porazima na kraju odnela pobedu nad Pirom.

Nešto kasnije, u srednjem veku, nemački vidari su parovima koji nikako nisu mogli da dobiju potomstvo savetovali da piju čaj od lekovite biljke, koja se na germanskom zove, u doslovnom prevodu na srpski jezik, rodin kljun. Biljka protiv neplodnosti je stigla i do Balkana, a sa njom i izraz "donela te roda".

U narodu su se i biljke delile na dobre i zle, pa se tako, nasuprot jabuci, kruška dugo smatrala lošim drvetom, biljkom zlih demona. U narodnim pripovetkama, pod kruškom se skupljaju đavoli, pa se tako za onog ko se ponaša kao da je poludeo, ili se pravi lud, kaže da je pao s kruške.

2024 © - Vesti online