Subota 31.01.2015.
13:13 >> 15:45h
Beta

Protest štediša u "švajcarcima": "Ua! Dole banke!"

Reuters/D. B.
Očaj zbog dužničkog ropstva (Foto: Ilustracija)

Građani su skandirali "Ua", "Dole banke", "Lopovi", "Nećemo da naša deca otplaćuju naše kredite" i pozivali guvernera NBS Jorgovanku Tabaković da im pomogne i razgovorom sa bankama ponudi rešenje za probleme nastale jačanjem švajcarskog franka.

Nosili su brojne transparente, a većina je u rukama držala kartonske ključeve koje su potom simbolično ostavili ispred NBS, ukazujući da će svi ostati bez svojih stanova ukoliko im se ne pomogne.

- Rata za kredit uzet u francima je postala neizdrživa, zvanično je aktivirano 700.000 hipoteka i ko zna koliko će ih još biti. Mi tražimo da se banke odreknu ekstra profita, aktivniju ulogu države, ne dotacije iz budžeta ili da umesto nas neko otplaćuje naše kredite - rekao je Predsednik udruženja bankarskih klijenata "Efektiva" Dejan Gavrilović.

On je istakao da se mora pronaći sistemsko rešenje za kredite u francima koje "podrazumeva umeravanje mesečnih obaveza i stanje glavnice duga na relani nivo", a ne da građanima ostaju pojedinačna rešenja, "po sistemu jagnje i vuk". Dodao je da oni zahtevaju i povraćaj novca koji je naplaćen nezakonitim elementima ugovora (povećanjem kamate u skladu sa promenama poslovne politike banke, naplata kredita po višem kursu, naplate provizija po obrascu, održavanje i otplatu kredita) bez obzira na valutu kredita, ali povraćaj novca koji su banke naplatile od "zelenaških stopa zatezne kamate".

- Tražimo da se utvrdi lična odgovornost zaposlenih u NBS čija je obaveza kontrola nad poslovnim bankama u Srbiji - rekao je Gavrilović i dodao da je do sada pokrenuto više od 1.000 sudskih procesa i da postoji već 50 pravosnažnih presuda.

Okupljeni građani su istakli da su očajni i da ne znaju šta da rade, s obzirom da je većini rata za kredit postala veća od plate.

- Ja više ratu ne mogu da plaćam, 2008. ona je bila 30.000 dinara, a sada je oko 70.000, mogu samo da plačem - rekla je jedna Beograđanka za agenciju Beta.

Upitana da li je išla u banku da razgovara o mogućem rešenju, kako je to preporučila NBS, ona je odgovorila da su joj u banci rekli da "nemaju nikakvo rešenje i objašnjenje".

Jedna žena iz Novog Sada rekla je da je došla da pruži podršku dužnicima u francima, a da je ona tu kako bi ukazala da joj je banka više godina naplaćivala kredit po najvišem kursu, a ne srednjem.

- Situacija je grozna, mora se pronaći rešenje - dodala je ona.

Prema podacima NBS, ukupni krediti privredi i stanovništvu vezani za švajcarski franak iznose oko 1,1 milijardi franaka, od čega se najveći deo ovih kredita odnosi na stanovništvo (oko milijardu ĆF). Krediti u švajcarskim francima ili vezani za švajcarski franak učestvuju u ukupnim kreditima stanovništva sa 14,9 odsto, od čega su 28,8 odsto stambeni krediti.

2024 © - Vesti online