Prognoze: Više od 6.000 Srba gubi stan zbog “švajcarca“
Prema rečima direktora ovog udruženja Dejana Gavrilovića, svaki dan im se javi po nekolio desetina građana, koji se žale da ne mogu da izmiruju dugove.
- Već sada su se mnogima rate kredita izjednačile sa čitavom platom i oni to ne mogu da plaćaju. Moguće je da čak 30 odsto građana odustane od plaćanja i da veliki broj stanova ode na doboš - ističe Gavrilović.
S obzirom na to da se u Srbiji oko 22.000 građana zadužilo u "švajcarscima", to znači i da će više od 6.000 njih odustati od vraćanja kredita banci.
Inače, Švajcarska centralna banka je pre nedelju dana odustala od veštačkog održavanja kursa franka, pa je njegova vrednost posle toga skočila za 15 odsto u odnosu na evro. Tako se švajcarska valuta skoro izjednačila sa valutom EU. Samo da kasnije to se odrazilo i na sva druga devizna tržišta, pa i srpsko. Srednji kurs franka prema dinaru skočio je za čak 20 odsto, pa za jedan švajcarac treba izdvojiti 121, umesto 101 dinar.
To je bio direktan udar na građane naše zemlje koji su mahom 2006. i 2007. godine uzimali stambene kredite u švajcarskoj valuti, što je tada bilo jako povoljno. Među njima je bio i Beograđanin Marko Vasić, koji je već razmišljao da zbog ovakve sitacije odstane od plaćanja pozajmice.
- Mislim da veliki broj ljudi sada razmišlja o tome kako da vrati šta. Ipak, kada to uradite, niste se u potpunosti oslobodili “ropstva”. Banka će prodati taj stan, ali verovatno po ceni nižoj od tržišne, a za tu razliku u novcu i dalje će juriti klijente da plaćaju - objašnjava Vasić.
Kako naglašava, ako dužnik neće da plaća, banka može da aktivira menicu. Posle toga, sud donosi odluku da li banka ima pravo da čim legne plata povuče novac.
- Dakle, deo plate dužika opet će završiti u banci. Ipak, to e manji iznos od sadašnje rate. Ja sam odustao od toga jer se još nadam da će država rešiti ovaj problem - navodi Vasić.
Da sve bude gore, analitičari upozoravaju da bi sutra moglo doći do novog udara franka. Naime, guvereri evropske centralne banke razmatraće opciju ubrizgavanja novca u finansijski sistem evrozone. To bi uticalo na slabljenje evra, ali i dodatno jačanje franka. Profesor na Ekonomskom fakultetu Milojko Arsić ističe da je teško predvideti da li će franak nakon ove mere ojačati.
- U svakom slučaju, to neće biti drastično, ali ni dugoročno. Srbija treba da iskoristi situaciju i nađe rešenje. Ako ništa drugo da fiksiramo kurs franka na nivou pre jačanja, dok se e pronađe neko rešenje - smatra Arsić.