Štrajk rudara Trepče se širi i poprima ozbiljnije razmere
U štrajk su, kako prenose mediji, ušli i rudari rudnika Kišnica i Ajvalija, koje bi trebalo, svakog trenutka da poseti glavni menadžer Trepče Ahmet Tmava kako bi ih ubedio da izađu i prekinu štrajk.
Tmava je prethodno posle susreta sa premijerom Kosova Isom Mustafom, a nakon pregovora sa rudarima upozorio da štrajk poprima sve ozbiljnije razmere, da su rudari odlučni da se ne povlače bez jakih institucionalnih garancija o ostvarivanju plana i dinamike njihovih ciljeva.
Rudari su započeli protest nezadovoljni odlukom kosovske vlada da odustane od namere da "Trepču" pretvori u javno preduzeće.
Prema Tmavi, uslovi u rudniku nisu dobri i zato nadležni rade da se lekarima omogući da budu uz štrajkače. I gradonačelnik Južne Mitrovice Agim Bahtiri je rekao da su rudari odlučni da ostanu u jami dok se u potpunosti ne ostvare njihovi zahtevi.
I ovo:
*Koha: Američka ambasada ostavila Trepču Srbima
* Mustafa: Srpski argument za Trepču su Miloševićevi zakoni
* Kosovska skupština usvojila izmene zakona: Izbegnuta likvidacija Trepče
Novinar agencije Kosovapres javlja sa lica mesta da je zdrastveno stanje nekoliko rudara loše i da je jedna lekarska ekipa u jami. Rudari u Starom trgu čekaju da im u posetu i razgovore dođe neko iz rukovodstva Kosova, ali niko od predstavnika Vlade do sada nije posetio rudare koji štrajku u tom rudniku.
Tokom jučerašnjeg dana (20. januar) rudare je posetila i šefica poslaničke grupe Alijanse za budućnost Kosova Donika Kadaj Bujupi, kojoj nekoliko sati menadžment Trepče nije dozvolio da siđe među radnike. Ona je kao i AZBK snažno podržala njihove zahteve.
Više od dvesta rudara Trepče, kojima su se tokom dana pridružili i penzionisani rudari u Starom trgu štrajkuju na desetom horizontu zahtevajući informacije o sudbini kompanije nakon donošenja zakona u Skupštini Kosova i skidanja sa dnevog reda Zakona o javnim preuzećima.
U ponedeljak je u Skupštini Kosova usvojen zakon kojim je odložena likvidacija Trepče. Ranije je vlast u Prištini planirala da taj kombinat proglasi javnim preduzećem, čemu se protivi Beograd, smatrajući ga delom svoje imovine.