Nemci šalju lovca na pepeo u vulkanski oblak!
Avion će dostići i veću visinu od uobičajene za većinu putničkih i teretnih aviona, a upravljaće iskusni piloti koji znaju da se snađu i u "ekstremnim situacijama".
Prema navodima nemačkog vulkanologa sa univerziteta u Vircburgu Bernda Cimanovskog, erupcija na Islandu je jaka jer se magma probija kroz glečer, naglo se hladi i rasprskava u sitne čestice.
Poslednji put kada je taj vulkan proradio, 1822. godine, erupcija je trajala 18 meseci. |
Podaci prikupljeni u vulkanskom oblaku će što je moguće brže biti ocenjeni i stavljani na raspolaganje meteorološkoj službi i domaćim i evropskim vlastima za kontrolu leta.
Nemačke avio-kompanije su negodovale što je višednevna zabrana letenja nad zapadnom i severnom Evropom izrečena, kako tvrde, samo na osnovu marenja sa tla i kompjuterskih simulacija u Centru za istraživanje vulkanskog pepepa u Londonu.
Nemačka meteorološka služba i Nemački centar za vazdušna i svemirska istraživanja su odgovorili da su njihovi laserski uređaji u Alpima na jugu zemlje nedvosmisleno registrovali oblak vulkanskog pepela na visini od 3.000 do 7.000 metara.
Pepeo stvara velike problem i vojnim avionima, a neimenovani zapadni diplomata je rekao da su unutar motora aviona koji su leteli pronađene čestice slične staklu. Dva finska borbena aviona F-18 prošle nedelje su oštećena posle leta kroz oblak vulkanske prašine. Oba aviona su bezbedno sletela, ali će biti neophodna velika i skupa popravka njihovih motora.