Rusija formirala Evroazijsku uniju
Ta unija koja će zvanično početi da postoji 1. januara 2015, omogućiće slobodnu trgovinu između zemalja članica, koordiniraće njihove finansijske sisteme i regulisati industrijske i poljoprivredne politike, zajedno sa tržištima rada i saobraćajnim mrežama.
Rusija je pokušala da ohrabri Ukrajinu da se priključi novoj uniji, ali je njen bivši proruski predsednik Viktor Janukovič svrgnut u februaru posle višemesečnih protesta. Rusija je potom anektirala ukrajinsko crnomorsko poluostrvo Krim, a istok Ukrajine zahvaćen je ratom između proruskih pobunjenika i snaga zvaničnog Kijeva.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da će zajednički učinak nove unije biti oko 4,5 hiljada milijardi dolara i okupiće 170 miliona ljudi.
Evroazijska integracija zasnovana je na međusobnoj koristi i uzimanju u obzir zajedničkih interesa", rekao je Putin posle razgovora sa kolegama iz ostalih članica unije.
Pročitajte još:
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko, međutim, oštro je tokom sastanka napao Moskvu jer je, kako je naveo, narušila beloruske ekonomske interese time što je ograničila njen izvoz u Rusiju.
Belorusija, u sendviču između Rusije i Poljske i Litvanije koje su članice EU, "lepo" je profitirala od moskovske zabrane uvoza hrane iz EU, tako što je pojačano uvozila hranu iz evropskih zemalja i potom je preprodavala Rusiji.
Ruske vlasti su na to reagovale zabranom uvoza beloruskog mleka i mesa, navodeći da iza toga stoje sanitarni razlozi, i zabranila je tranzit preko svoje teritorije beloruske hrane namenjene Kazahstanu, zbog sumnje da bi većina nje mogla da završi u Rusiji.
"Protivno svim međunarodnim pravilima, suočili smo se sa zabranom tranzita. To je urađeno jednostrano i bez bilo kakvih konsultacija", rekao je Lukašenko.