Utorak 23.12.2014.
06:50
J. A.

Bolesna deca žrtve politike

Beta/Nenad Stojanović
Ispada da im lečenje bolesne dece nije prioritet
 

Ipak, zahvaljujući pritisku javnosti koja je ostala ogorčena nakon slike da čak 157 narodnih poslanika nije glasalo ni "za" ni "protiv", već je prosto ignorisalo predlog da se Zojin zakon uvrsti na dnevni red, dr Dušan Milisavljević, jedan od inicijatora zakonskog predloga, sada je nešto više optimističan.

- Siguran sam da će Zojin zakon doći na dnevni red već posle praznika, krajem januara. I to zahvaljujući humanoj Srbiji koja je ponovo ustala preko društvenih mreža i različitih portala, kritikujući što to do sada nije učinjeno. Njihova reakcija je probudila razumevanje u samom Ministarstvu zdravlja i verujem da će već na prvoj sednici u Novoj godini biti na dnevnom redu - kaže Milisavljević za "Vesti".

To je potvrdio i Igor Mirović, potpredsednik vladajuće Srpske napredne stranke, koji najavljuje da će odmah nakon Nove godine doći na red.

Šef poslaničke grupe DS-a Borislav Stefanović, međutim, nije mogao da sakrije sarkazam.
- Zojin zakon nije usvojen zato što svi poslanici većine nisu smatrali da treba pomoći deci koja boluju od retkih bolesti, i to pravdaju ličnom promocijom poslanika DS-a, profesora Dušana Milosavljevića. Razumem ih, jer je u ovoj zemlji sve odlično, a pravo na promociju ima samo premijer - jetko primećuje Stefanović.

O trošku države

Donošenje ovog zakona inicirali su roditelji osmogodišnje Zoje Mirosavljević, koja je preminula od Batenove bolesti. Prema zakonskom predlogu, lekari bi bili obavezni da, ukoliko ne mogu da uspostave dijagnozu u roku od šest meseci, daju nalog da se uzorak tkiva i krvi pošalje u laboratorije u inostranstvu. To bi bilo urađeno o trošku države, a državni fond zdravstvenog osiguranja bi plaćao i lečenje ove dece u inostranstvu.

2025 © - Vesti online