Anakonda progutala živog ekologa i ispljunula ga - živog!
Anakonde, najveće zmije na svetu, obično uguše svoj plen pre nego što ga progutaju. Do sada nijedan čovek nije pokušao to da učini, ali je Rozali izašao živ i ponosan što se suočio s opasnošću da ga proguta veliki predator.
"Takvu ideju sam dobio posle deset godina boravka u Amazoniji. Svi znamo da prašuma nestaje, ali niko ne obraća pažnju na to. Hteo sam da uradim nešto što će zaista šokirati javnost i izazvati reakcije", rekao je Rozoli u intervjuu za Frans pres.
Rozoli je preduzeo sve mere predostrožnosti da ne bude ugušen. Stručnjaci su mu napravili poseban kombinezon od vlakana ugljenika s kamerama i sistemom za kontrolu disanja i za komunikaciju sa spoljašnjim svetom.
Tim je kasnije tražio mesec dana anakondu dok nije naišao na ženku dugu šest metara i tešku više od 100 kila.
"Najpre nije htela da me pojede već je pokušala da pobegne. Kada sam je dobro isprovocirao, počela je da se ponaša kao predator i da me napada", rekao je Rozoli, koga je anakonda progutala celog počev od glave.
Ekolog je oko sat vremena boravio u anakondi i tokom tog perioda je rekao da nije uopšte imao pojam o vremenu. Rozoli nije rekao kako ga je anakonda izbacila, već je naveo da nije prekršio pravila prirode tokom celog obuhvata.
"Zmije često ispljunu svoj plen ako nailazi drugi predator jer moraju da pobegnu", dodao je on i istakao da zmija nije bila primorana da učini ništa posebno, već se ponašala u skladu sa svojim životinjskim instiktom.
Dokumentarni film biće emitovan 10. decembra u Finskoj, Danskoj, Mađarskoj, Poljskoj i Švedskoj, a 12. decembra u Australiji, Novom Zelandu i Velikoj Britaniji, pre nego što bude emitovan i u Kini i Indiji.
Prašuma Amazonije, koju zovu "Pluća planete", zauzima oko 5,5 miliona kvadratnih kilometara površine. Nalazi se na teritoriji devet država. U Brazilu se nalazi 60 odsto prašume, a ostale zemlje su Kolumbija, Peru, Venecuela, Ekvador, Bolivija, Gvajana, Surinam i Francuska Gvajana.