Nedelja 07.12.2014.
08:00
Daily Mail

Plaćeno odsustvo za menstrualno bolovanje?

Menstrualna odsustva se već primenjuju u nekim zemljama u Aziji, a smatra se da je ova praksa počela u Japanu početkom 20. veka
 

Gedis Grudzinskas, profesor akušerstva i ginekologije iz Londona, kaže da bi na ovaj način poslodavci mogli da poboljšaju produktivnost zaposlenih žena.

- Neke žene se osećaju zaista loše kada imaju menstruaciju, i odlazak na posao je pravo mučenje. Kada se tako osećate, ne možete da radite onoliko dobro kao inače. Ovde se radi o tome da bi poslodavci trebalo da imaju više svesti o problemu - kaže ona.

On smatra da "menstrualno bolovanje" ne bi trebalo da utiče na ženinu mogućnost da napreduje u firmi, baš kao i porodiljsko.

- Ipak, treba razdvojiti pojmove jer menstruacija nije bolest - naglašava on.

Menstrualna odsustva se već primenjuju u nekim zemljama u Aziji, a smatra se da je ova praksa počela u Japanu početkom 20. veka.

On smatra da bi žene bile srećnije i zadovoljnije na poslu ako bi tokom menstruacije mirovale kod kuće, i samim time bi ostvarivale bolje rezultate.

Takvo odsustvo bi trebalo da traje tri dana, a žene ne bi trebalo da se stide da kažu kada su "oni dani" u toku.

Ovaj lekar već duže vreme diže prašinu svojim izjavama, pa je tako upravo on predložio da bo firme trebalo da plaćaju abortuse zaposlenim ženama koje su neželjeno ostale trudne. Ipak, svestan je toga da "društvo još uvek nije spremno za to".

2024 © - Vesti online