Petak 14.11.2014.
09:07
danas.rs

Da li će Ramin govor ugroziti nastavak dijalog BG-PR?

Diplomatski incident tokom Ramine posete neće (ne sme) ugroziti nastavak političkog dijaloga Beograda i Prištine
 

Sagovornici Danasa - direktor Kancelarije za odnose sa medijima Vlade Srbije Milivoje Mihajlović, bivši ministar za KiM Slobodan Samardžić i politički analitičari iz Beograda i Prištine Dušan Janjić i Fatmir Šeholi, takođe, ne očekuju da Ramino ponašanje ugrozi nastavak pregovora u Briselu. Nezavisno od Rame, Samardžić ukazuje da, uprkos poodmaklom pregovaračkom procesu, Beograd još ima šansu da "odustane od priznavanja nezavisnosti Kosova".

- Ramino ponašanja neće uticati ni na sprovođenje Briselskog sporazuma, niti na dalje pregovore Beograda i Prištine. On je i došao ovde da kaže to što je rekao, jer se bori za politički paternalizam nad svim Albancima na Balkanu, što kod njih izaziva velikoalbanska osećanja i ambicije - kaže za Danas Milivoje Mihajlović.

Dušan Janjić procenjuje da će oprečne izjave dvojice premijera o KiM zapravo olakšati pregovore koji slede - dve do tri runde na nivou premijera, potom tehnički dijalog, što bi sve trebalo da se okonča završnim sporazumom. Taj dokument će, prema Janjićevim rečima, ući u poglavlje 35 za pregovore Srbije sa EU.

- Potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma planira se tek posle pune normalizacije odnosa Beograda i Prištine, što će trajati više od 10 godina i to će biti uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju - objašnjava za Danas Dušan Janjić, koji očekuje da se u nastavku premijerskog dijaloga za pregovaračkim stolom u Briselu nađu Aleksandar Vučić i Hašim Tači.

Za razliku od Janjića, Fatmir Šeholi tvrdi da će Vučićev sagovornik u Briselu biti predstavnik postizborne albanske koalicije Vljan u kojoj su: DSK Ise Mustafe, AZBK Ramuša Haradinaja, Inicijative za Kosovo Fatmira Ljimaja i Samoopredeljenje.

- Vučiću i celom srpskom establišmentu svi govore da je nezavisno Kosovo realnost, samo što niko to nije tako javno rekao kao Rama. Osim toga, da to nije rekao, Albanci bi ga tretirali kao izdajnika. Sve to neće uticati na dijalog Kosova i Srbije, koji će se nastaviti čim se u Prištini formiraju institucije Kosova - ističe Šeholi, koji premijeru Albanije zamera što u Beogradu "nije položio cveće na grob pokojnog Zorana Đinđića, kako bi pokazao da je na putu demokratije".

Šeholi tvrdi da će se politička kriza u Prištini rešiti najkasnije do 5. decembra i da će se već iduće nedelje Skupština Kosova konstituisati do kraja i dobiti predsednika. On je kategoričan da "novih parlamentarnih kosovskih izbora neće biti, pogotovo ne posle izjava ambasadora SAD i Velike Britanije u Prištini, nedavne posete Ise Mustafe i Ramuša Haradinaja Berlinu i jučerašnjeg boravka Mustafe i Hašima Tačija u Briselu".

Slobodan Samardžić kaže da je "objektivna stvarnost nešto komplikovanija od Raminog mišljenja da je dovoljna samo NATO vojska na terenu". Objektivna stvarnost je, naglašava sagovornik Danasa, i "pravno priznanje, zbog kog Zapad toliko obigrava oko Beograda i hvali sve njegove poteze".

- Vlada Srbije ima još manevarskog prostora, jer je potpis na pravno obavezujući dokument u njenim rukama, mada sumnjam da će to iskoristiti. Od Beograda se ne može mnogo očekivati. Još od vremena DS i Borislava Stefanovića, koji je prihvatio prve sporazume sa Prištinom, do Briselskog sporazuma učinjeni su veliki koraci ka priznavanju kosovske nezavisnosti i ugrožavanju teritorijalnog suvereniteta Srbije. Ali, dok se sve ne završi, ništa nije završeno. Vlada Srbije još može da se izvuče iz pregovora koji idu ka finalizaciji akta o dobrosusedskim odnosima - upozorava Slobodan Samardžić.

2024 © - Vesti online