Ponedeljak 03.11.2014.
15:27
Beta

"Prve firme prodajemo u januaru“

Novi zakon o privatizaciji, stare brige i neizvesna sudbina radnika

Na okruglom stolu "Privatizacija u Srbiji" ona je ocenila da će to objavljivanje poziva za pojedinačna preduzeća za koje će biti određen model privatizacije biti pravi test novog zakonskog okvira.

Prema njenom mišljenju, ključni problemi predstojećih privatizacija, kao i dosadašnjih, biće višak radne snage, nerešena imovinsko-pravna pitanja, prezaduženost preduzeća i donekle nedovoljna uključenost lokalne samouprave.

Radovanovićeva je podsetila da je na javni poziv za ukupno 502 preduzeća stiglo više od 1.700 pisama o zainteresovanosti, među kojima, kako je istakla, ima i dosta kvalitetnih.

Na okruglom stolu o privatizaciju predstavljena je studija Nacionalne alijansa za lokalni ekonomski razvoj (Naled) o uspešnim i neuspešnim slučajevima privatizacija, za koju je Radovanovićeva ocenila da je identifikovala ključne probleme privatizacionog procesa.

U toj studiji se ističe da bi rešavanje viška zaposlenih i vlasništva nad zemljištem trebalo da budu prioritetni zadaci Vlade Srbije ukoliko želi da uspešno okonča proces privatizacije.

Predsednik Upravnog odbora Naleda Vladan Atanasijević je ocenio da više od 570 preduzeća koja su u različitim fazama privatizacije, prestavljaju zarobljen kapital, stalni trošak za republički budžet i gubitak za budžete gradova i opština.

Naled je preporučio da se počne od što hitnijeg donošenja odluke o sudbini konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem preduzeća, kao i da se obezbede veća sredstva u fondovima za rešavanje pitanja zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju i stečaju.

Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen istakao da ta međunarodna finansijska insitucija podržava Vladu Srbije da završi privatizaciju državnih preduzeća, navodeći da je njihovo postojanje jedno pod pet najvećih prepreka za razvoj Srbije.

2024 © - Vesti online