"Hrvatska da počne da poštuje prava Srba"
Linta je ocenio da je dobro što će u Hrvatskoj danas i sutra biti održana sednica međuvladinog Mešovitog odbora Srbije i Hrvatske za nacionalne manjine.
Sednica Mešovitog odbora biće održana u Zagrebu i Vrhovinama, u Lici, dok je prethodna sjednica održana pre više od tri godine u Beogradu i Šidu, saopšteno je iz Koalicije udruženja izbeglica.
Linta je istakao da očekuje da će srpski deo međuvladinog Mešovitog odbora, na čelu sa državnim sekretarom u Ministarstvu prosvete Srbije Zoranom Mašićem, insistirati da hrvatska strana konačno počne poštovati prava Srba u Hrvatskoj.
"Neophodno je da Hrvatska što pre počne sprovoditi odredbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina iz 2002. godine", istakao je Linta.
On zahteva da Hrvatska provede odredbu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina o dvojezičnosti u 23 lokalne samouprave gdje je učešće Srba iznad 33 odsto, kao i da se u 11 županija uvede dvojezičnost, odnosno da srpski jezik bude u službenoj upotrebi sa hrvatskim.
Linta je istakao i da je potrebno da hrvatska vlast obezbedi zapošljavanje Srba u organima državne uprave proporcionalno učešću u ukupnom stanovništvu, kao i da obezbedi obrazovanje Srba na srpskom jeziku i pismu ili uvođenje dodatnih časova u svim lokalnim samoupravama, kao što je predviđeno zakonskim propisima.
Napominjući da je Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina predviđena ravnopravna upotreba jezika i pisma nacionalne manjine na području opština i gradova gde pripadnici čine najmanje trećinu stanovništva, Linta je podsetio da prema popisu stanovništva iz 2011. godine u 21 hrvatskoj opštini i dva grada Srbi čine više od 33 odsto stanovništva.
On je naglasio da u velikoj većini od 23 lokalne samouprave gde Srbi čine više od trećine stanovništva nisu postavljene dvojezične table na državnim i institucijama, a da su dvojezične table postavljene u većini lokalnih samouprava samo na opštinskim zgradama, o čemu odlučuje lokalna vlast u kojoj učestvuju Srbi.
Linta navodi da, sa druge strane, italijanska nacionalna manjina u Istri ima sva prava, bez obzira što je zastupljenost te manjine u samo jednom gradu iznad 33 odsto, a pravo na dvojezičnost već dugi niz godina koriste i Mađari i Česi na području Slavonije i Baranje.