Ponedeljak 13.10.2014.
09:23

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

Planski genocid nad Afrikom!

Bukti epidemija: Ebola kosi i stanovnike Sijere Leonea
 

- Jako sam ljut. Svetska zdravstvena organizacija, na čelu sa Margaret Čen, treba da ide na sud i odgovara, jer su dozvolili da nepotrebno umre toliko ljudi. I Ujedinjene nacije pod hitno treba da preispitaju svoj stav prema eboli, jer ovo što se dešava ravno je planiranom genocidu. Trenutno je ugrožena Afrika, ali ako se ubrzo na zaustavi širenje ebole, pošast će zahvatiti i sve ostale kontinente. Ne spavam, jer narod umire unazad devet meseci, virus se brzo širi, a na terenu se konkretno ne vidi da se bolest suzbija, osim što se daju prognoze da će uskoro umreti još 20.000 ljudi. A kad se zaraza prvi put pojavila pre 38 godina u Kongu, a potom u Nigeriji i Senegalu, bio sam u timu dr Mana i dr Pjota, koji su otkrili da je reč o novom smrtonosnom virusu. Nama je tada preminulo oko 500 ljudi i bolest je bila zaustavljena, dok se danas Svetska zdravstvena organizacija bavi prognozama, a koordinator Ujedinjenih nacija zadužen za ebolu umesto da je na terenu kojim se zaraza širi, sedi ovde, u Americi - kaže za "Vesti" dr Prvulović.

Vanredne mere na "Tesli"

Na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" medicinske ekipe su počele da mere temperaturu putnicima, u okviru predviđenih mera za eventualno pojavljivanje virusa ebole u Srbiji, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Dodao je da je određeno da karantin bude u hotelu Nacional, nedaleko od aerodroma, ako dođe do oboljenja, pošto se slučajevi ebole približavaju granicama Srbije. Naglasio je da se preduzimaju sve neophodne mere u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije i da od ponedeljka kreću ekipe po Srbiji kako bi edukovale ljude koji mogu da dođu u kontakt sa slučajem ebole.
-Nema mesta panici. Ovu stvar držimo pod kontrolom - istakao je Lončar apelujući na sve da vode računa o izjavama.

On dodaje da je neprekidno u kontaktu sa Ujedinjenim afričkim kongresom i da ga je pozvala premijerka Liberije da dođe u ovu zemlju i pomogne.


- Pozvala me je njihova kancelarka Ivet Česon i obećala da ću imati odrešene ruke, da će me u svemu slušati ne samo ona i predsednik države Liberije, već i vojska i policija. Jer, da bi se zaustavilo širenje ebole, neophodno je diktatorsko ponašanje. To znači totalni karantin za sve obolele i one koji su bili sa njima u kontaktu, kao i za medicinsko osoblje. Danas po selima Liberije mrtvi leže na ulicama, pre ukopa ih kupaju i plitko sahranjuju, umesto da se telo kremira, a sve lične stvari preminulog momentalno spale. Treba da se, ako ne može drugačije, uz pomoć vojske i policije zabrani svaki kontakt s obolelim osobama i svima onima koji su u karantinu. Mi smo pre četiri decenije tako radili, ali i na lokalnim jezicima ljudima davali uputstva kako da prepoznaju ebolu i šta moraju da čine da bi se sačuvali. Očigledno da danas toga nema - priča dr Prvulović.


Međutim, da bi otišao u Liberiju, dr Tomislavu Prvuloviću je potrebna saglasnost Ujedinjenih nacija i njihov diplomatski pasoš, te da Ujedinjeni afrički kongres i Liberija zvanično zatraže od UN da Prvulovića pošalje kao svog specijalnog izaslanika, u ovu misiju.


- Meni takav status nije potreban ni zbog kakve karijere, niti radi bilo koje slave. Penzioner sam, a tokom radnog veka kao lekar misionario sam u 50 siromašnih zemalja celog sveta, lečio i preživeo velike boginje, ebolu, kugu, koleru, malariju... Status izaslanika UN je nužan da bih imao odrešene ruke. Ako idem, a hoću da dam sve od sebe da se ebola zaustavi, onda terapija, uputstva o zaštiti stanovništva i moja reč na terenu, počev od šefa države pa do običnog građanina, moraju da se bespogovorno ispoštuju i da imaju težinu. Osim toga, neophodno je da se Liberiji i ostalim najugroženijim zemljama, odmah doniraju oprema i medikamenti u dovoljnim količinama, uključujući i uređaje za proizvodnju seruma iz krvi onih koji su preživeli ebolu. Jer, svako ko preživi postaje trajno imun, ako se toj osobi uzme samo 250 grama krvi i od nje napravi serum, može se pomoći da se sa bolešću izbori oko 50 obolelih. Serum može da pomogne da više od 40 odsto obolelih preživi, umesto 10 odsto kao što je dosadašnji pokazatelj - pojašnjava naš sagovornik.

"Ludi" doktor iz doba variole vere

Na pitanje "Vesti" šta će učiniti ako bi se u Srbiji pojavila ebola, dr Prvulović kaže:
- Došao bih momentalno, kao što sam učinio i u slučaju velikih boginja kad su se svojevremeno pojavile u Jugoslaviji i kad smo ubrzanom vakcinacijom uz pomoć medicinskih pištolja zaustavili bolest. Mada za ebolu još nema ni leka ni vakcine, osim seruma iz krvi preživelih, budite bez brige, "ludi" doktor iz onog doba variole vere stiže prvim avionom - veli naš sagovornik.
Napominje da se, prema dosadašnjim postupcima, vidi da je Ministarstvo zdravlja Srbije "veoma odgovorno i stručno, poštuje i sprovodi sve neophodne preventivne procedure" .


Dr Prvulović dodaje da se u sadašnjoj epidemiji ispostavilo da je i medikament za lečenje side dao rezultate:


- U Liberiji je na svoju ruku oboleli seoski lekar dr Logan sam sebi i svojim pacijentima počeo da daje lek lamivudin i još neke medikamente protiv side. I preživeli su. Sa tom vešću su upoznati i u američkom institutu zdravlja, ali imam utisak da su nepoverljivi, jer su vrlo neodređeni po pitanju ovakve terapije - kaže naš sagovornik.

 

Misionari po celom svetu

- Pošto mi je davnih godina u Indiji, kao dečak, od malarije umro prvorođeni sin Miša, premijerka Liberije predložila je da dođe i moja supruga Živka, koja je tokom moje radne lekarske karijere po svetu volonterski misionarila zajedno sa mnom. Ivet Česon je predložila da Živku angažuju u liberijskom ministarstvu zdravlja da pomaže porodicama, kojima su od ebole pomrla deca, kako da se emotivno bore sa tim nenadoknadivim gubitkom. Moja žena je pristala - kaže dr Prvulović.

 

Inkubacija do mesec dana

Pre 38 godina, pojavila se misteriozna smrtonosna bolest među građanima Zaira (današnjeg Konga), koja sada hara zapadnom Afrikom, ali postaje i šira pretnja. Tim eksperata koji je te 1976. godine poslat da ispita ovaj virus bio je šokiran šta on sve može da izazove. Počinje povišenom temperaturom, napada redom organe, nastaje unutrašnje krvarenje, a u završnoj fazi bolesti umirućem krvi izbija i iz pora na koži. Virus je otkriven u selu Jambuku, a ime ebola je dobio po obližnjoj reci. Ebola na lokalnom jeziku znači crna reka. Bolest se prenosi ako se dođe u kontakt s izlučevinama obolelog, uključujući pljuvačku, znoj i suze, ali i inficiranog, u fazi inkubacije koja traje tri nedelje do mesec dana, a inficirani ne zna da je zaražen.

2024 © - Vesti online